Tarım ürünlerinin akışkan yatakta kurutulmasının ekserji analizi
Exergy analyses of drying of agricultural products in a fluidized bed
  1. Tez No: 237805
  2. Yazar: İSKENDER KARAGÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kurutma prosesi günümüzde gıda ve tarım sektöründe oldukça geniş yer tutmaktadır. Ürünlerin kuru olarak tüketime alınması veya depolanması için mutlaka bir kurutma işleminden geçirilmesi gerekir. Teknolojik ve proses tekniği bakımından çok çeşitli kurutma şekilleri vardır. Bunlardan biri de akışkan yatakta kurutmadır. Bu çalışmada da akışkan yataklı deney seti kullanılmıştır. Akışkan yatak giriş ve çıkış koşulları bilgisayar kontrollü veri toplama sistemiyle elde edilmiştir. Çalışma kapsamında fasulye ve nohut gibi tarım ürünlerinin akışkan yatakta kurutulmasının ekserji ve enerji analizi üzerine çalışılmıştır. Kurutma prosesi her iki ürün içinde üç farklı hava sıcaklıklarında ve iki farklı hava hızlarında gerçekleştirilmiştir. Termodinamiğin ikinci kanunu uygulanarak kurutma prosesi boyunca ekserji kayıplarının büyüklüğünün ve tipinin belirlenmesi ekserji analizi ile sağlanmıştır. Elde edilen verilerden ekserji veriminin hangi parametrelerden etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, drying process has been taken an important role in food and agricultural production fields. Drying process is necessary to prepare the products and consumption and storage. There are various of drying process techniques, point of from the technological and process technique. In this work, fluidized bed was used in the experiments. Inflow and outflow conditions of fluidized bed were taken with a computer controlled data acquisition system. The scope of this work, exergy and energy analyses of fluidized bed drying of agricultural products of such as bean and chickpea were studied. Drying process was realized at two different temperatures and velocities for both of products. Exergy analysis was accomplished to determine type and magnitude of exergy losses during the drying process by applying the second law of thermodynamics. As a result, exergy efficiency was affected of which parameters was determined.