İnternet üzerinden jeodezik noktaların koordinat ve röper bilgilerinin sunulması
The presentation of the coordinates and landmark information of geodesic points over the internet
- Tez No: 237810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL HAKAN KUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bilgisayar ve İnternet ürünleri giderek insan hayatındaki yerini arttırmıştır. 20 inci yüzyıldan itibaren İnternet, bilgilerin sunumu için en uygun platform haline gelmiştir. İnternet haritacılığı ise günümüzde çok güçlü bir iletişim konumundadır. Haritalar artık basılı kâğıt üzerindeki formları terk ederek, ekrandan etkileşimli olarak kullanıma sahip bir yapıya bürünmektedirler. Ayrıca, haritaların sadece fiziksel yeryüzünü gösteren formları da değişmektedir. Öyle ki nüfustan trafiğe, yeraltı rezervlerinden ülkedeki hayvan sayısına, araçtan okuma yazma oranına kadar birçok bilgi sorgulanarak, analiz haritaları yapılabilmektedir.Bu çalışmada Coğrafi Bilgi Sistemlerinin internet üzerinden nasıl kullanıldığı ve çeşitli kullanım alanları, web servislerinin temelleri, coğrafi veri hakkında genel bilgiler sunulmuştur.Sayısal haritaların internet ortamında sunum esaslarına, haritaların sunumu esnasında izlenecek yöntem ve tekniklere ayrıntılı olarak değinilmiştir.Çalışmada, dinamik harita sunumu tercih edilerek Zonguldak ili için bir uygulama yapılmıştır. Uygulamada Zonguldak bölgesine ait 62 adet nirengi noktasının koordinat ve öznitelik bilgileri kullanılmıştır. Çalışmada, Zonguldak bölgesinde yürütülen haritalama amaçlı her türlü uygulama için kullanılan nirengi noktalarının konum, öznitelik ve röper bilgilerini internet üzerinden, bölgenin vektör haritası, uydu görüntüsü ve ortofoto haritası ile birlikte, hızlı ve kolay bir şekilde kullanıcılara ulaştırılabilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Computer and internet products have little by little increased their role in human life. Beginning with the 20th century, the internet has become the most suitable platform for the presentation of information. Internet cartography has become a very powerful communication medium in our day. Maps have left the printed paper form and have become interactive over the computer screen. Furthermore, the form of maps that only show terrian are changing too. Analysis maps can be formed via queries that show different information ranging from population to traffic, underground reserves, number of animals, vehicles, literacy etc.General information about how Geographical Information Systems are used over the internet and their various areas of usage, the basics of web services and geographical data can be found in this paper.The presentation priciples of digital maps via the internet, the methods and techniques of presenting these maps have been mentioned in detail.In this paper, a dynamic map presentation has been made for the province of Zonguldak. For the map, the coordinates of 62 triangulation points and property information have been used. In the study, the aim was to provide users with an application that would allow them to easily access the location, feature and landmark information of triangulation points used for all purposes over the internet together with a vectoral map of the region, satellite images and orthophotographic map.