Anneler ve yenidoğanlarında serum ferritin, demir ve total demir bağlama kapasitelerinin incelenmesi
- Tez No: 23783
- Danışmanlar: ZUHAL ALPACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
28 ÖZET Haydarpaşa Numune Hastanesinde Mart-Nisan 1991 tarihleri arasında doğum yapan 30 gebe ve onların miadındaki normal doğum tartılı yenidoğanlarının kordon kanında serum ferritin, demir ve TDBK değerlerine bakıldı. Ortalama ferritin düzeyi yenidoğanlarda annelere göre daha yüksek bulundu. Transferrin satürasyon yüzdesi kordon kanında anne kanından daha büyük değerde bulundu. Anne ve yenidoğanlarmm serum ferritin değerleri arasında zayıf bir korelasyon saptandı. Demir eksikliği anemisi olan annelerin ferritin değerleri ile yenidoğanlarınınki arasında ise bir korelasyon bulunamadı. Elde ettiğimiz bu sonuçlar doğrultusunda, plasentadan demir transportunun, annenin demir durumundan bağımsız olduğu kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
29 SUMMARY We analysed serum ferritin, iron and total iron binding capa city values of 30 pregnant women on term and their appropriate for gestational age newborns in Haydarpaşa Numune Hospital between March-April 1991. The mean ferritin values of newborns were higher than their mothers. The transferrin saturation levels in cord blood were also higher than maternal blood. There was a low correlation between maternal and cord blood ferritin. There was no correlation between the ferritin levels of the iron - deficient mothers and their newborns. These findings suggest that the transfer of iron across the placenta is independent of maternal iron status.