Rasyona ilave edilen Kuru Domates Posasının tavukların yumurta sarısı pigmentasyonu ve bazı verim parametreleri üzerine etkisi
Effect of Dried Tomato Pulp added to ration on egg yolk pigmentation and some yield parameters of egg of laying hens
  1. Tez No: 237840
  2. Yazar: GÖNÜL UYGUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇALIŞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, rasyonlara değişik oranlarda ilave edilen Kuru Domates Posasının (KDP), tavukların yumurta sarısı pigmentasyonu ve bazı verim parametreleri üzerine etkileri araştırılmıştır.Çalışma, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yürütülmüştür. Tesadüf parselleri desenine göre düzenlenen denemede, 5 muamele grubunun her birinde üçer tekerrür ve her bir tekerrürde de 5'er adet olmak üzere, 40 haftalık yaştaki toplam 75 adet Lohmann ırkı kahverengi yumurtacı tavuk kullanılmıştır. Denemede, kontrol grubu 1 (%0 KDP + 1,5 mg kantaksantin / 0 mg apo karotenoik asit ester), kontrol grubu 2 (%0 KDP + 1,5 mg kantaksantin / 0,5 mg apo karotenoik asit ester), 3. grup (% 10 KDP), 4. grup (% 15 KDP) ve 5. grup (%20 KDP) olmak üzere beş farklı muamele grubu yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This experiment was conducted to determine the effects of adding of dried tomato pulp to the diets of laying hens on egg yolk pigmentation and some yield parameters in laying hens.The research was carried out in Kahramanmaras Sutcu Imam University, Agricultural Faculty Research and Practice Farm. The research was arranged in completely randomized plots with three replications and 75 Lohmann brown layers 40 weeks old. Hens were divided into five groups. In this experiment different five rations were used the, first control group (%0 dried tomato pulp + 1.5 mg canthaxanthin / 0 mg ß-apo-8'-caroteonic acid ethyl ester), the second control group (%0 dried tomato pulp + 1.5 mg canthaxanthin / 0.5 mg ß-apo-8'-caroteonic acid ethyl ester), the third group ((%10 dried tomato pulp), fourth (%15 dried tomato pulp) and the fifth (%20 dried tomato pulp).