Parmak-vuru performans ölçüm sistemi
Finger-tapping performance measurement system
- Tez No: 237848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖZER, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Parmak vuru hareketleri, beyin hasarı ile ilişkilendirilebilecek motor ritmindeki bozulmaları tespit edebilmek için önemli bir ölçüdür. Ayrıca sporcular, müzisyenler, sanatçılar ve sıradan insanların performansını ölçmek için de önemli bir parametredir. Bu sebeple parmak vuru test cihazları ve yazılımlarının geliştirilmesi önem verilen bir konu olmuştur.Bu çalışmada bilgisayar klavyesini vuru girdisi olarak kullanan yeni bir yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılımla serbest ve önkoşullu testler yapılabilmekte, test sonuçları yazılımla analiz edilebilmekte ve yazılımın kullandığı veritabanına aktarılabilmektedir. Ayrıca bu sonuçlar daha ileri düzey analizler yapabilmek için Excel dosyası olarak kaydedilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Quantitative description of finger-tapping movements provides more insight into the disturbances in execution of normal motor rhythm, which might be associated with brain damage. It is also a performance parameter for sportsmen, musicians, artists and ordinary people. Therefore, development of finger-tapping test devices and software is of great importance.In this study, we introduce new computer software to apply a finger-tapping test through a computer keyboard. Free, and preconditioned finger-tapping tests can be carried out, and test results can be analyzed within the software and saved in the software database. The test results can also be exported on any spreadsheet platform for an advanced data analysis.