Düz ve eğri kiriş titreşimleri
Vibrations of straight and curved beams
  1. Tez No: 237873
  2. Yazar: BENAN GÖZLÜLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ALPER ÖZYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada düz ve eğri kirişlerin düzlem içi serbest titreşimleri Sonlu Elemanlar Metodu ile lineer olarak incelenmiştir. Kirişlerin kesitleri dairesel ve dikdörtgen biçiminde olup eğrilikleri dairesel olarak alınmıştır. Çeşitli sınır şartlarında titreşim analizleri yapılarak doğal frekanslar ve mod şekilleri elde edilmiştir. Kirişlerde meydana gelen kayma gerilmelerinin doğal frekanslarına yapmış oldukları etkiler incelenmiştir. Düz ve eğri kirişler ayrıca bir paket programla (MSC. Marc Mentat) modellenerek titreşim analizleri yapılmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the linear free in-plane vibrations of straight and cueved beams are analyzed by Finite Element Method. The curvature of beams are circular and the cross-sections are taken circular and rectangular. The shear effects are also included. The natural frequencies and mode shapes are obtained for different boundary conditions. The curved beams are also modeled by MSC. Marc Mentat, the results of vibration analysis are compared with the results of FEM.