Farklı rumen funguslarına ait selülaz ve ksilanaz enzimlerinin analizi
Analyses of cellulase and xylanase enzymes from variouse rumen fungi
  1. Tez No: 237874
  2. Yazar: TANER YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM EREN KIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Farklı bölgelerden toplanan ruminant hayvan dışkı örneklerinden anaerobik fungus izolasyonu yapılmış ve izolasyonu yapılan funguslardan Neocallimastix, Piromyces, Orpinomyces ve Caecomyces cinsleri saflaştırılmıştır.Neocallimastix, Piromyces, Orpinomyces ve Caecomyces cinslerinin selülaz ve ksilnaz enzim aktiviteleri için optimum pH ve sıcaklık değerleri incelenmiş ve bu değerlerin sırasıyla pH 6-7 ve 45-50°C arası olduğu tespit edilmiştir. Her 4 cins fungusun hücresel enzim aktivitelerinin yüksek olduğu belirlenmiştir..
Özet (Çeviri)
Feacal samples from different regions were used to isolate anaerobic rumen fungi 4 different species belong the genera, Neocallimastix, Piromyces, Orpinomyces and Caecomyces were isolated and purified.Enzymatic activities of these 4 isolates were determined. Optimum pH and tempareture for, celulase and xylanase of these 4 isolates were found 6-7 and 45-50 oC respectively. All enzymes of these isolates were found to be cell associated