Kütahya ve çevresinin Orobanche türlerinin sistematiği, taksonomisi, korolojisi ve ekolojisi
The systematics, taxonomy, corology and ecology of Orobanche species in kütahya and its surroundings
  1. Tez No: 237928
  2. Yazar: YASİN BAŞTATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MISIRDALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma Kütahya ve çevresindeki Orobanche L. türlerini tespit etmek amacıyla 2006-2008 yılları arasında Dumlupınar Üniversitesi Biyoloji Bölümü Herbaryumunda (DUP) bulunan ve çalışma bölgesinden toplanan örnekler üzerinde yapılmıştır. Yapılan bu araştırmada Orobanche L. cinsinin türleri belirlenmiş ve bu türlerin genel özellikleri ile yayılışı hakkında bilgiler verilmiştir.Araştırma sonucunda Kütahya ve çevresinde 10 farklı Orobanche L. türü tespit edilmiştir. Bunlar; O. ramosa L, O. aegyptiaca Pers., O. schultzii Mutel, O. cernua Loefl., O.crenata Forsskal, O. alba Stephan, O. minor Sm., O. caryophyllacea Smith, O. elatior Sutton, O. anatolica Boiss türleridir.
Özet (Çeviri)
This study was done for investigating Orobanche L. species of Kütahya and its surroundings on collected samples between 2006 and 2008 in herbarium of Dumlupinar University (DUP). In this study species of Orobanche L. was determined and also some information about the general features and distribution of this species were given.As a result, ten different Orobanche L. species was found Kütahya and its surroundings. These are; O. ramosa L, O. aegyptiaca Pers., O. schultzii Mutel, O. cernua Loefl., O. crenata Forsskal, O. alba Stephan, O. minor Sm., O. caryophyllacea Smith, O. elatior Sutton, O.anatolica Boiss species.