İki alanlı kütle spektrometresinin incelenmesi
Mass resolution of the double field spectrometer with the parameter variation within second order compensation approach
  1. Tez No: 237927
  2. Yazar: GÖKBEN AŞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 23
Özet
Bu çalışmada de Heer ve Milani yaklaşımında iki alanlı kütle spektrometresi için parametrelerin değişimlerinin kütle çözünürlüğüne etkisi incelenmiştir. Sonuçlar bize ivmelenme bölgesi ve 1. bölgenin genişlemesiyle çözünürlüğün arttığını göstermektedir. Kütle çözünürlüğü sürüklenme bölgesinin azalmasından dolayı düşmektedir. ? x iyonlaşma bölgesi için daha küçük iyonlaşma bölgesi daha iyi çözünürlük sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The parameter variation effect to the mass resolution was considered for the double field time of flight mass spectrometer within de Heer and Milani approach. The results indicate that the acceleration zone and region 1 zone enlargements improvise the resolution. The mass resolution decreases due to the enlargement of the drift zone. For the ionization region ( ? x), the small region provides better resolution and the mass resolution drops with the enlargement. The variation of the electric field in magnitude needs to be taken into account since the energetic particles can result in the better signal to noise ratio.