Türkmen Dağı Aphodiinae (Scarabaeıdae, Coleoptera) Altfamilyasının faunası
Fauna of subfamily Aphodiinae (Scarabaeidae, Coleoptera) in Turkmen Mountain
  1. Tez No: 237931
  2. Yazar: YAKUP ŞENYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, Türkmen Dağı'ndaki Aphodiinae (Coleoptera, Scarabaeidae) faunası 2007?2008 yıllarında incelenmiştir. Sonuçta, 16 cinse ait toplam 21 tür tespit edilmiştir. Türlerin morfolojik özellikleri ayrıntılı olarak tanımlanmış, genel görünümleri fotoğraflanmıştır. Her bir tür için dünyadaki ve Türkiye'deki dağılımları ve korotipleri verilmiştir. Tespit edilen türlerden Melinopterus tingens Reitter, 1892 ve Rhyssemus algiricus marqueti Reiche, 1863 türleri Türkiye Aphodiinae faunası için yeni kayıttır. Çalışma alanında Acrossus luridus % 26.3, Aphodius fimetarius %25.1, Colobopterus erraticus %14.7'lik oranlarıyla en baskın ilk üç tür olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the fauna of Aphodiinae (Coleoptera, Scarabaeidae) was investigated in the Türkmen Mountain between 2007 and 2008. Consequently, 21 species according to 16 genus were totally collected. The identified specimen were described according to their morphological features and were taken the photos of their dorsal habitus. The distribution, throughout the World and Turkey, and chorotype were given for each of the species. Also, Among the samples, Melinopterus tingens Reitter, 1892 and Rhyssemus algiricus marqueti Reiche, 1863 are recorded for the first time in the Turkish Aphodiinae fauna. And also, Acrossus luridus (26.3%), Aphodius fimetarius (25.1%), and Colobopterus erraticus (14.7%) were the most predominant three species and their rate in the study area.