Betonarme bir elemanda eğrilik sünekliğinin araştırılması
Investigation of ductility effect on reinforcement concrete sections
- Tez No: 237955
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİDDİN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında, betonarme bir elemanın eğrilik sünekliği ve sünekliği etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Bu sebeple sargılı ve sargısız beton modelleri literatürdeki çalışmalardan alınarak ayrı ayrı incelenmiştir. Ayrıca sargı etkisini etkileyen faktörler de dikkate alınmıştır.Betonarme kesitimizdeki sünekliği incelemek üzere Semap programından yararlanılmıştır. Semap programında 51 adet örneğimizin değişik beton basınç dayanımlarında, çekme donatısı akma dayanımlarında, çekme ve basınç donatısı oranlarında, etriye oranı ve sıklığındaki süneklik değerleri incelenmiştir. Bulduğumuz sonuçlarla SAS programından yararlanarak bir süneklik denklemi elde edilmiştir.Örneklerde yaptığımız değişikliklerin sünekliğe etkileri sonuç bölümünde ayrıntılı olarak verilmiştir. Ayrıca yapılan kontroller sonucunda elde ettiğimiz denklemin kullanılabilir olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the factors effecting of the curvature and system ductility of reinforced concrete member are investigated. For this purpose, confined and unconfined concrete models in literature are used separately. The factors effecting the confinement behavior are also taken into consider.The SEMAp analysis programme used in the section effects calculations. With this Analysis programme, effects of different concrete compression strength, anchor tension strength, tension ? compression anchor ratios and confinement anchor rations to ductility are investigated by using fifty-one considered reinforcement section. Using obtained results of these mentioned effects, a new equation has been improved with SAS statistic programme.At the last part of the study, effects of different parameters to the ductility, has given with details. And, it has detected that, the equation improved in this study gives acceptable results.