Batı Anadolu'da yayılış gösteren bazı Muscari Miller türleri (Muscari armeniacum Leichtlin ex Baker. Muscari neglectum Guss.) üzerinde biyolojik araştırmalar.
The biological investigations on some Muscari Miller species (Muscari armeniacum Leichtlin ex Baker, Muscari neglectum Guss.) which are distribution in west Anatolia.
  1. Tez No: 237959
  2. Yazar: MURAT GÜRSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Batı Anadolu'da yayılış gösteren Liliaceae familyası üyelerinden Muscari cinsine ait iki takson (Muscari armeniacum Leichtlin ex Baker ve Muscari neglectum Guss.) dokuz farklı lokaliteden toplanarak morfolojik, anatomik, palinolojik ve ekolojik özellikleri yönünden incelenmiştir. Türlerin morfolojik özellikleri Flora of Turkey ile karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Çalışmada, türlerin morfolojik olarak çiçek renklerinin ve tohum morfolojilerinin birbirinden faklı olduğu görülmüştür. Anatomik çalışmalar için bitkinin kök, gövde ve yaprak enine kesitleri ve yaprak yüzeysel kesitleri incelenmiş ve sonuçlar verilmiştir. Anatomik kesitlerde rafid kristallerinin ön plana çıkması ve yaprakta papilla benzeri çıkıntıların bulunması türleri ayırt etmede önemli bilgiler sağlamaktadır. Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Işık Mikroskobu (IM) ile yapılan palinolojik çalışmalarda, türlerin polen yapısının monad, izopolar, bilateral simetrili ve apertür yapısına göre monosulkat olduğu görülmüştür. Ekolojik çalışmalarda ise türlerin yetiştiği toprağın kimyasal ve fiziksel özellikleri verilmiştir.Anahtar kelimeler; geofit, Liliaceae, monokotiledon, Muscari, Muscari armeniacum, Muscari neglectum, polen, taksonomi, tohum, yumru.
Özet (Çeviri)
In this study, two taxon, of genus Muscari (Muscari armeniacum Leichtlin ex Baker ve Muscari neglectum Guss.) which are belong to family of Liliaceae were collected from nine localities and were investigated by their morphological, anatomical, palynological and ecological features. The morphological features of species are given by compared with Flora of Turkey. In to the study morphological diversity of the flower colours and diversity of seed morphology were seen. For anatomical studies, cross-sections of the roots, stem and leaves and surface sections of the leaves of the species are investigated and the results are given.In anatomical transverse sections, taking over the raphide crystals and seen marginal parts like papilla in leaves are given great information for differences the species. In palynological studies, made by Scanning Electron Microscopy (SEM) and Light Microscopy (LM) the monad, isopolar, bilateral symetry and monosulcate shape of aperture of the pollen are seen. Furthermore, for ecological investigations, the chemical and physical properties of the soil are given.Key Words geophyte, Liliaceae, monocotyledone, Muscari, Muscari armeniacum, Muscari neglectum, pollen, taxonomy, seed, bulbous.