Batı Anadolu'da yayılış gösteren Passer türlerinin (Aves: Passeriformes) morfolojik, biyometrik özellikleri ve allozim varyasyonları
Morphological and biometrical peculiarities and allozyme variations of Passer species (Aves: Passeriformes) distributed in West Anatolia
- Tez No: 300825
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yayılış gösteren Passer cinsinden Passer domesticus, Passer montanus ve Passer hispaniolensis türleri morfolojik, morfometrik ve genetik olarak incelenmiştir. Morfolojik karşılaştırmada tür içi farklılıklar ortaya konmuş, morfometrik verilerde tür içinde boy uzunluğu, kanat, bacak ve bazı kafa ölçüm karakterleri istatistiksel olarak farklılıklar göstermiştir, bunlar türlere göre değişiklik göstermekle birlikte ortak olarak her üç türün de tüm boy, tarsus uzunluğu ve kanat genişliklerinde lokalitelere göre farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Temel Bileşen Analizi (PCA) oluşan 4 faktör toplam varyansın yaklaşık %78'ini açıklamış, Ayırma Analizinde (DFA) bu faktörler bu türleri yaklaşık %81 oranında ayırmıştır; P. montanus diğer iki türden ayrılmıştır. Allozim çalışmalarında 23 lokustan Ca, Ck, Est, G3pdh, Idh-s ve Idh-m'de varyasyon saptanmıştır, G3pdh-2 ise yine P. montanus'u diğer iki türden ayırmıştır. Ortalama polimorfik lokus yüzdesi(p), Passer domesticus, Passer montanus ve Passer hispaniolensis için sırasıyla %15,05, % 13 ve %18,83 olarak saptanmıştır. Allel frekanslarıyla hesaplanan ortalama FST değerleri P. domesticus (0,2043), P. montanus (0,1710) ve P. hispaniolensis (0,1363) ve bu değerlerle hesaplanan Nm değerleri sırasıyla 0,9737, 1,2120 ve 1,5842'dır. Bu üç türün altpopulasyonlarının kendi içinde birbirinden farklı ve birbirleri arasında gen akışının düşük olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Passer domesticus, Passer montanus and Passer hispaniolensis belong to the Passer species in Turkey were morphological, morphometrical and genetical analyzed. Intraspecific morphological differences were established for comparison, on the morphometric data body size, wing, leg and some head measurement characters showed statistically differences, these shows varies in species although total body length, tarsus length and wing length were different for localities similarly in all these species. Four factors in Principal Component Analysis (PCA) explained the 78.374% of total variances, in Discriminant Analysis (DFA) these factors separated these species from each other by 81.4 %; P. montanus completely diverged from the two others. In the allozyme studies from the 23 allozyme loci, Ca, Ck, Est, G3pdh, Idh-s and Idh-m show variation, also G3pdh separated P.montanus from the other two species. Mean polimorphic locus (p) was determined for Passer domesticus, Passer montanus and Passer hispaniolensis as %15,05, % 13 and %18,83 respectively. Mean FST values that was measured from the allelic frequencies P. domesticus (0,2043), P. montanus (0,1710) and P. hispaniolensis (0,1363), and Nm values from these results 0,9737, 1,2120 and 1,5842 respectively. It is said that subpopulations of these 3 species are different in each other and gene flow is low between them.