Manisa ve bazı ilçelerin yeraltı ve içme sularında arsenik miktarının tayini
Determination of arsenic in groundwater and drinking water of Manisa and some districts
- Tez No: 237963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DOST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Arseniğin deri ve akciğer kanserleri gibi hastalıklara neden olduğu bilinmektedir. Antropojenik ve doğal yollarla içme sularındaki derişimi artan arsenik, küresel bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Bir çok ülkede mineral, yer altı ve doğal sulardaki kabul edilen arsenik limiti 50µg/L olmasına rağmen, bu değer Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 10µg/L değerine düşürülmüştür. Dolayısıyla arseniğin içme sularında ki miktarlarının tayini önem kazanmıştır.Bu çalışma, Manisa ve bazı ilçelerinin yer altı ve içme sularındaki toplam arsenik ve inorganik arsenik türlerinin tayini sürekli akış hidrür oluşturmalı atomik absorpsiyon spektroskopisi yöntemiyle analizlerini içermektedir. Arsenik(III) asidik ortamda NaBH4 ile hidrür bileşiğine dönüştürülüp tayin edilirken, toplam arsenik ise öncelikle arsenik(V) türleri asidik ortamda KI ile arsenik(III) türüne indirgendikten sonra tayin edilmiştir. Arsenik(V) toplam arsenik miktarından arsenik(III) miktarının çıkartılmasıyla elde edilmiştir. Bu prosedür için gerekli asit, hidrür oluşturucu ve indirgeyici reaktif derişimleri, numune akış hızları gibi parametreler optimize edilmiştir. Arsenik(III) için asit derişimi 0.15 M HCI, NaBH4 %1(w/v) akış hızları ise 1 mL/dk, numune akış hızı ise 6 mL/dk olarak belirlenmiştir. Toplam arsenik tayininde, indirgeyici ortam için 0.75 M HCI ve %5 KI optimum değerlerine sahip iken hidrür oluşturma esnasında asit derişimi 6 M HCI olarak kullanılmıştır. Yöntemin tekrarlanabilirliği, doğruluğu ve tayin sınırları deneysel olarak belirlenmiş olup, arsenik(III) türü için RSD %2'den, bağıl hata %10'dan daha düşük LQD ise 0.1 ?g L-1, toplam arsenik tayininde ise RSD %4'ten, bağıl hata %6'dan daha düşük, ve LQD 0,2 ?g L-1 olarak bulunmuştur.Analiz edilen su numunelerinde arsenik(III) 2.75 ?g L-1'den düşük, arsenik(V) türü ise 8.04 ?g L-1'den düşük bulunmuştur. Sadece bir örnekte arsenic(V) dolayısıyla toplam arsenik miktarı sınır değer üzerinde çıkmıştır (arsenik(V) 15,66 ?g L-1 ve toplam arsenik 18.40 ?g L-1).
Özet (Çeviri)
It is well known, that arsenic causes skin and lung cancers. The continuous increase of the arsenic in drinking waters by anthropogenic activities and natural events has become a global health problem. Although, the limit of total arsenic is 50 µg L-1 in some countries, WHO has decreased this limit to 10 µg L-1. Consequently the analyses of arsenic in drinking water has came into prominenceThis study includes the analysis of total arsenic and arsenic speciation in groundwater and drinking water collected from Manisa city and some districts by continuous flow hydride generation atomic absorption spectroscopic method. Arsenic(III) was determined after generating hydride form with NaBH4 in acidic media. Total arsenic was determined after reduction of arsenic(V) to arsenic(III) with KI. Arsenic(V) was obtained by subtraction the amount of arsenic(III) from total arsenic. Some parameters, such as concentration and flow rate of acid, hydride generation and reduction ragents and flow rate of samples were optimized. The optimum parameters in arsenic(III) determination were obtained as 0.15 M HCI, NaBH4 1% (w/v) in concentration and 1 mL/min. in flow rate and samples flow rate 6 mL/min. In total arsenic determination the HCl and KI concentration were 0.75 M and 5% respectively for reduction media and acid concentration was 6 M for hydride generation media. Reproducibility accuracy and detection limits of the method in arsenic(III) determination were lower than 2% RSD, 10% relative error and 0.1 ?g L-1, in total arsenic determination were lower than 4% RSD, 6% relative error and 0,2 ?g L-1 respectively.Arsenic(III) and arsenic(V) in samples analyzed were lower than 2.75 ?g L-1 and 8.04 ?g L-1. Only in one sample the arsenic(V) and therefore the total arsenic was higher than the limit value (arsenic(V) 15,66 ?g L-1 and total arsenic 18.40 ?g L-1).