Mafsalın sürekli yapı mekanizmasına etkisinin İDECAD ile incelenmesi
The investigation of the effect of hinge to the construction structure mechanism by the help of IDECAD
  1. Tez No: 237967
  2. Yazar: ARİF AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KOZANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu çalışmada rijit bağlantılı bir betonarme yapının kirişlerini mafsallaştırarak yeni bir betonarmeyapı sisteminin İDECAD ile statik ve dinamik hesaplarını yapıp çıkan sonuçları karşılaştırarak rijit vemafsal bağlantıların yükler altında göstermiş oldukları davranışlar incelenmiştir. Bu amaçla İDECADVersiyon 5.511 Enterprise kullanılmıştır.Hesap esasları TS 500-2000, DBYDH-2007 ve afet bölgelerinde yapılacak yapılar hakkındayönetmeliklerden yararlanılmış ve İDECAD programında hesaplamalar yapılmıştır. Örnek olarak seçilenyapının bulunduğu yerel zemin sınıfı Z3,1. deprem bölgesi, zemin emniyet gerilmesi 11,40 t/m2, betonsınıfı C30 seçilmiş, çelik sınıfı S420 seçilip tasarım yapılmıştır. Bu verilere göre yapıya gelen yükleraltında yapının davranışı ve gerekli donatı hesabı yapılmıştırAraştırma sonunda; Yapılan analizler sonucu rijit bağlantılı betonarme yapının mafsal bağlantılıbetonarme yapıya göre daha az deplasman yaptığından dolayı yapılacak olan betonarme yapılarınbağlantıları rijit olarak yapılıp buna göre hesap yapılacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this exercise the process and behavior performed by hinge traverse and rigid under force after a newconcrete construction system was analyzed according to the results of results of the static and dynamiccalculations by the help of IDECAD program.Calculation guidelines TS 500-2000,DBYDH-2007 and about the buildings will be constructed in thedisaster areaas have been benefited from and also calculated in IDECAD. The location of samplestructure is defined as Z3, earthquake level 1, the allowable stress 11,40t/m2 , concrete class is chosenasC30 , steel class is chosen and desinger as S420. According to these data, the behavior of structure andthe required equipment Calculation have been made.At the of the research; as a result of the analyses, it has been understood that the structure made by rigidconnectedconcrete makes less displacement than hing connected concrete structure and because of thatthe connection of the concrete constructions will be made as rigid-connection and their calculations will be made according to these data.