Narin saplı tahıl bitki başaklarında akış analizi ve teknolojiye aktarımı
- Tez No: 237968
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PAKDEMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tabiattaki varlıklar, mühendislerin yeni tasarımlar geliştirmesinde ilham kaynağı olmuştur. Son zamanlarda bu konudaki araştırmalar yoğunlaşmış ve biomimetik bilim dalı olarak adlandırılmıştır.Doğada bulunan, farklı çeşitlerdeki narin saplı kılçıklı ve kılçıksız bitkiler bir deney düzeneğine koyulmuş, sürüklenme kuvvetleri hesaplanmış, rüzgârda hareketleri araştırılmıştır. Bu çalışmada makarnalık buğday, ekmeklik buğday, arpa, tritikale bitkileri kullanılmıştır. Bilgisayar paket programında bir kontrol hacmi oluşturularak farklı hızlarda makarnalık buğday ve ekmeklik buğday başakların (Triticum durum, Triticum aestivum) sürüklenme kuvvetleri ve sürüklenme katsayıları hesaplanmıştır. Ayrıca ekmeklik buğday başak için bir kontrol hacmi içinde farklı hücum açılarında sürüklenme kuvvetleri bulunmuştur. Bilgisayar ortamında analizleri yapabilmek için, UNIGRAPHICS bilgisayar paket programında bitki başaklarının kılçıksız modeli çizilmiştir. . Oluşturulan bitki başak formu ANSYS ICEM-CFD bilgisayar paket programında bir kontrol hacmine yerleştirilmiş ve sürüklenme kuvvetleri bulunmuş ve sürüklenme katsayıları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Creatures in nature are inspirations for engineers in developing new designs. Research is intensified on the subject recently and the studies are named as biomimetics.The different kinds of spikes with and without awns which has fine stem in nature are placed in a experiment set up, drag forces of them are calculated, movements in wind are investigated. In thıs work wheat (Triticum durum L.), bread wheat (Triticum aestivum L.) , barley (Hordeum vulgare L.), triticale (Triticosecale L.) are used, flow analysis and drag forces of spikes of crops are investigated. A control volume is constructed to calculate drag forces and coefficients of spikes of wheats (Triticum durum, Triticum aestivum) for various velocities. In addition, drag fores corresponding to diffrerent orientation angles are determined for spikes of bread wheats. Spikes without awns are drawn using UNIGRAPHICS program in order to computationally analyze the flow. The drawings are inserted into ANSYS ICEM-CFD program and drag forces and coefficients are determined.