Narin saplı tahıl bitkilerinde mukavemet ve titreşim analizi ve teknolojiye aktarımı
  1. Tez No: 237969
  2. Yazar: GÖZDE DEĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PAKDEMİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada makarnalık buğday (Triticum durum L.), ekmeklik buğday (Triticum aestivum L.), arpa (Hordeum vulgare L.), tritikale (Triticosecale L.), yabani arpa (Elymus L.) ve yabani yulaf (Avena fatua L.) gibi uzun saplı ve küçük çaplı olan bitkilerin fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Tüm bitkilerden otuzar tane toplanıp çap ve başak ağırlığı ölçümleri yapılmış ve grafiklerle sonuçlar sunulmuştur. Tüm bitkilerden dörder tane toplanıp bitkilerin sapları test makinesi ile çekilmiştir. Özel yöntemlerle preparatlara alınan bitki sap kesitleri optik mikroskopta büyütülmüştür. Yarıçap boyunca malzeme yoğunluğu değişimi ölçülmüş ve bir matematik modelle yaklaşık olarak ifade edilmiştir. Elde edilen verilerden hareketle eğilme ve burkulma direnci daha yüksek ve aynı zamanda bazı modlarda yüksek tabi frekansa sahip yeni bir kiriş/kolon tasarımı önerilmiştir. Bu yeni tasarımlar ile mevcut tasarımların gerilme dağılımı, kritik burkulma yükleri ve tabi frekansları ANSYS programı kullanılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, physical and mechanical properties of durum wheat (Triticum durum L.), bread wheat (Triticum aestivum L.), barley (Hordeum vulgare L.), triticale (Triticosecale L.), wild barley (Elymus L.), wild oats (Avena fatua L.) which have long stems and small diameters have been examined. Thirty samples from every plant was picked. Diameter and weight of spike of plant was measured and the resulst of these was presented by graphs. Four samples from every plants was picked and stems were pulled by test machine. Cross section of plants stem which was preparated using special methods were magnified by an optic microscope. Density variation of the material along the radius has been measured and approximated by a mathematical model. Considering the data obtained from the results, a new design of beam/column which has higher bending, buckling resistance and higher natural frequency has been proposed. Stress distributions, critic buckling forces and natural frequencies in this new design and conventional designs have been compared using ANSYS program.