Dış akım kaynaklı katodik koruma yönteminin betonarme yapılarda uygulanmasının deneysel olarak incelenmesi
An experimental study of exterior current source cathodic corrosion protection on reinforced concrete structures
  1. Tez No: 237981
  2. Yazar: FULYA HAMİDİYE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Metallerin içinde bulundukları ortam ile kimyasal veya elektro-kimyasal reaksiyona girerek metalik özelliklerini kaybetmeleri olayına korozyon adı verilmektedir.Korozyonla mücadelenin temeli ekonomiye dayanır. Amaç korozyon olayı nedeniyle meydana gelen kayıpları en ekonomik şekilde ortadan kaldırmaktır. Özellikle büyük maliyetlerle inşaa edilen ve dünyada en yaygın yapı tipi olarak kullanılan betonarme yapılarda; korozyon nedeniyle meydana gelen ekonomik kayıpların büyüklüğü göz ardı edilmemelidir. Başlangıçta betonarme yapının ömrü 50 ? 100 yıl olacak biçimde projelendirilmiş olsa bile, tasarım ve yapım aşamalarında korozyona karşı gerekli önlemlerin alınmaması sonucunda, yapı bu tasarım süresi dolmadan ekonomik ömrünü tamamlamakta ve dayanım kaybına bağlı olarak eğilme ve kesme çatlakları ortaya çıkmaktadır. Korozyon sonucunda, donatıda meydana gelen hacimsel genleşme sonucu, betonarmeyi oluşturan beton ve donatı arasındaki aderans kaybı ve ayrıca, donatıda kesit kaybı ve buna bağlı olarak da taşıma gücünde önemli ölçüde azalma meydana gelmektedir. Onarım ve güçlendirme çalışmaları ise çoğunlukla yüksek maliyetleri beraberinde getirmektedir.Anahtar Kelimeler : Korozyon, Betonarme, Aderans, Katodik Koruma
Özet (Çeviri)
Chemical and electro ? chemical reaction between steel materials and enviroment can disturb metalic feature and it means corrosion.The basic reason for protection against corrosion for the reinforced concrete buildings is its economic results. The basic aim is to decrease high economic losts which have been occured due to the corrosion. Corrosion effects must?nt be minimized especially for high cost reinforced concrete buildings which are very wide spread in the world now. If the reinforced concrete buildings haven?t been designed and manufactered according to the corrosion effects, these high cost buildings life time will decrease so much, although they have been designed and constructed for 50 ? 100 years life time at the begining of the project. And also, as a result of corrosion we can say that reinforced concrete buildings will have durability lost because of bending cracks. As a result of corrosion high costs will be needed for reparing and reinforcing of corroded buildings.Key Words : Corrosion, Concrete, Adherence, Cathodic Protection