Hastanelerde peyzaj tasarımı kriterlerinin Konya Bölge Hastanesi örneğinde incelenmesi
The examination of ?landscape designnation criterias in hospitals? on the example of Konya State Hospital
- Tez No: 237983
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERTAÇ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada; hastane bahçelerindeki tasarım kriterleri nelerdir? hastane bahçeleri nasıl planlanmalıdır? sorularına yerli ve yabancı literatürler aracılığı ile cevap aranmıştır. Hastane kullanıcıları ve hastane çeşitleri göz önünde bulundurularak hastane bahçelerinin; konstrüksiyon, malzeme, bitkilendirme, güvenlik ve tasarım ilkeleri bakımından nasıl düzenlenmesi gerektiği açıklanmıştır. Doğru tasarlanan hastane bahçelerinin hastalar ve kullanıcılar üzerindeki psikolojik etkisi açıklanmıştır.Toplam 70.000 m²'lik alan üzerine kurulmuş ?Konya Bölge Hastanesi? peyzaj düzenlemesi: a) Çevre analizi b) Tasarım ana kriterleri oluşturma c) Leke çalışması d) Avan proje (Yapısal proje ve Bitkisel proje) e) Uygulama projesi aşamalarında gerçekleştirilmiştir.Hastane bahçeleri hastaların ve diğer kullanıcıların psikolojisini olumlu yönde etkileyen hem fonksiyonel hem estetik açık alanlardır. Tüm hastanelerin belirtilen tasarım kriterlerinde bahçelere sahip olmaları gerekir. Bu çalışmada da yukarıda belirtilen aşamalarla ve kriterlerle hastane bahçesi tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; what the design criterions are in hospital gardens and how plant hospital gardens can be examined with local and foreign literatures. How hospital gardens and variety of hospitals must be designed with constructional, material, plantation, safety and concept of design have been explained with the point of view of hospital users. Furthermore, psychological effect of the suitably designed hospital gardens on patients and hospital users have been examined.?Konya Bölge Hastanesi? founded on 70.000 m² area: The landscape design has been carried out on the articles: a) Site analysis b) Design concept c) Bubble diagram d) Master Project (Structural Project and Plantation project) e) Application Project.Hospital gardens are open spaces which affect the psychology of hospital users and patients positively and not just functionally but aesthetically as well. Certainly all of the hospitals must have gardens explained under design criterions. The hospital garden has been tried to be designed with these design criterions in this study.