Konya ilinde tarımsal yayımda alternatif iletişim vasıtası olarak ceptarım uygulamaları ve geliştirme olanakları
Using ceptarim as alternative mobile communication in agricultural extension in Konya province
- Tez No: 238002
- Danışmanlar: PROF. DR. CENNET OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma Tarımsal yayımda mobil iletişimin nasıl kullanılacağını, çiftçilere tarımsal bilgi ve haberlerin nasıl gönderileceğini belirlemek, hangi konuların ve bilgilerin gönderilebileceğini tespit etmek, gönderilecek bilgilerin mobil iletişime ve çiftçi şartlarına göre uyarlamak bununla ilgili modeller oluşturmak, tek yönlü olan veri transferini iki yönlü olarak geliştirebilmek için gerekli birincil verilere ulaşmak ve önerilen ?Ceptarım ? modeli ile uygulama yapmak, veri tabanı oluşturmak amacıyla yapılmıştır.Çalışmada Ceptarım Modeline üye olan üreticilerin % 83.33'ünün ücretli üyeliklerini devam ettirmek istedikleri, üyelerin % 86.11'inin reklam amaçlı mesaj gelmesi halinde bundan rahatsız olmayacakları, % 91.67'sinin ise üretmiş oldukları ürünleri Ceptarım modeli ile pazarlamaya istekli oldukları belirlenmiştir.Üyelerin % 69.44'ünün tarımsal girdileri Ceptarım modelinden sipariş etme isteğinin olduğu, üyelerin % 91.67'sinin öğrenmek istedikleri konularda Ceptarıma kısa mesaj göndererek soru sormak istedikleri tespit edilmiştir.Ceptarım Modeline üye olanların % 47.22'si kredi temini, % 72.22'si destekleme, % 41.67'si pazarlama, % 38.89'u yetiştiricilik, %55.56'sı hastalık ve zararlılar ile mücadele, % 50'si gübre ve gübreleme, % 8.33' ü çevre koruma gibi konularda bilgiye ihtiyaç duydukları saptanmıştır.Ceptarıma üye olmaya etki eden faktörler araştırılmış ve yapılan lojistik regrasyon analizleri sonucunda toplam arazi genişliğinin Ceptarım'a üyelik üzerinde pozitif etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Toplam arazi genişliğinin 1 da artması Ceptarım'a üye olma oranını 1.004 kat artırmaktadır. İşletmelerin sahip oldukları İşgücü varlığının 1EİB artması Ceptarım'a üye olma ihtimalini 1.217 kat daha artırmaktadır.İşletme yöneticilerinin yaşı da Ceptarım'a üyeliği etkilemektedir. Elde edilen sonuca göre yaşı daha büyük olan üreticiler Ceptarım'a daha kolay üye olabilmektedir. İşletme yöneticilerini eğitim durumları ve işletmelerin sahip oldukları hayvan varlıkları da Ceptarımı olumlu yönde etkilemektedir. İşletme yöneticilerinin eğitimli olması Ceptarıma üye olma ihtimalini 1.363 kat artırmaktadır. Ayrıca hayvan varlığındaki 1 BBHB'lik artışta Ceptarıma üye olma ihtimalini 1.071 kat artırmaktadır. Analiz sonuçlarına göre internet kullanan işletmecilerin Ceptarım'a üye olmadıkları anlaşılmaktadır. Ayrıca modelin çiftçiler tarafından benimsenmesi ve aktif olarak kullanılabilmesi amacıyla çiftçi örgütlerinin de bu konularda bilgilendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to define how mobile communication can be used in agricultural broadcast, how agricultural knowledge and news can be sent to the farmers, which topics and information to be sent, arrange the information to be sent to the farmers according to mobile communications and farmer conditions, and form related models to reach the required primary data and apply the suggested ?Ceptarım? model to develop the one way data transfer to two way transfer.In the study 83.33 % of Ceptarım model members stated that they want to continue their paid membership, 86.11% stated that they will not be disturbed from the messages involving advertisements, and it was observed that 91.67 % of the members were willing to commercialize their products via Ceptarım model.It has been defined that 69.44 % of the members want to order agricultural input from Ceptarım model and 91.67 % of the members stated that they want to send short messages to Ceptarım model about the topics that they want to learn.Members of Ceptarım model stated that they need information on different topics; the needs and percentages are as follows: 47.22 % need information about obtaining loan, 72.22 % about support, 41.67 % about marketing, 38.89 % about farming, 55.56 % about diseases and their treatment, 50% about fertile and fertilization and 8.33% about environment protection.The factors affected the membership of Ceptarım model have been researched and as the result of logistic regression analysis it has been found that total field broadness had positive effect on Ceptarım membership. 1 da increase in the amount of total field area increased the chance of being a member of Ceptarım 1.004 times. Similarly, the increase of the work power that the firms have 1 EIB, increased the chance of being a Ceptarım member 1.217 time.The age of managers of the firms also affected the ceptarım model membership. According to the obtained result the elder managers and producers become member more easily. Education level of the managers and the number of the animals, which the companies have, had positive effect on Ceptarım membership. Educated firm manager increased the chance of ceptarım membership 1.363 times. Besides, 1 BBHB increase on the animal ownership increased the chance of ceptarım mebership1.071 times. According to the results of the analysis, it has been understood that the managers that use internet did not become ceptarım member. In addition, farmer unions should be trained on the issue in order to have the model accepted and used actively by the farmers.