Demirtaş (Çivril?Denizli) taş ocağında pasa oranı, üretilen kırma taşın özellikleri ve kullanım alanları
Fine ratio of demirtaş (Çivril-Denizli) guary-rock features and uses of the produced materials
- Tez No: 238001
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ZEDEF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı Demirtaş Kırma Tesisinde (Çivril-Denizli), kırıcı ve konkasörde kırıldıktan sonra eleklerde elenerek boyutlara göre ayrılan agrega ve kumun çıkan pasaya olan oranının belirlenmesidir.Günümüzün bilim dünyasında taş ocaklarıyla ilgili yapılan araştırmalarda taş ocaklarında kırılan malzemeden çıkan pasanın yüzdesi ve bu pasanın günümüzdeki önemi ve ekonomik değer taşıyıp taşımadığı analizleri ve araştırılmaları yapılmamıştır.Demirtaş Kırma Taş Tesisinde deneyler yapılarak çıkan pasanın önemi belirlenmiştir.Ayrıca bu deneyler sonucu oluşan rakamlara göre tez içerisinde pasa grafikleri çizilmiştir. Aşağıdaki grafik yapılan deneyler sonucu oluşan tüm rakamlara göre çizilmiştir. Grafikler deneyler sonucu oluşan rakamlar üst üste toplanarak çizilmiştir. Deneyler 20 adet kamyon üzerinden yapılmıştır. Her bir kamyonun tonajı grafiklerde kümülatif (üst üste toplanarak) olarak detayı ile gösterilmiştir. Yapılan deneylere göre, pasa miktarı değişmektedir.Bu yapılan deney sonuçlarına göre:1. Kırılmadan Önce: Bu deneyde malzemenin besleyici ızgaralarında elenen pasa miktarı ile ocaktan alınan malzeme içindeki pasa miktarları arasındaki fark belirlenmiştir. Bu deneyin yapılış şekli: ocakta patlatma sonrası 5 m³'lük bir alandan malzeme alınarak 8mm'lik elekten elenmiştir. Yapılan bu deneye göre 8mm'lik elekten geçen malzeme miktarı belirlenmiştir. Besleyicideki ızgaradan çıkan pasa miktarı ile ocaktan alındıktan sonra, elekten elenen pasa arasındaki fark 32.563 (? % 3.26) kg olarak belirlenmiştir.2. Kırıldıktan Sonra: Demirtaş Taş Ocağında tonaja göre çıkan pasa miktarı belirlenmiştir. Demirtaş Taş Ocağında çıkan pasa miktarı 120.047 kg olarak tespit edilmiştir. Yani kırılmak için getirilen 1 ton malzemenin 120.047 kg 'nın ( ? % 12.05) pasa (atık malzeme) olarak ayrıldığı belirlenmiştir.Sonuç olarak bir ton tüvenan taştan gelen pasa miktarı (Patlatma+kırma-öğütme) 120.047 kg ( ? % 12.05) dir. Ayrıca yapılan ölçümlere göre Demirtaş Taş Ocağında kırma-öğütme olmaksızın sadece patlatma ile ortaya çıkan pasa da % 3.26 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of the study is to determine the proportion of aggregate and sand which is sorted by being after being broken in the breakers and crushers at Demirtaş Rock-Crushing Plant (Çivril-Denizli) to the accrued lees.At the researches done related to the quarries in the Scientific world of today, the percentage of the lees which comes out from the broken material in the quarries and the importance of these lees today and whether they are of any economical values or not have never been analyzed and researched.The importance of the lees which come out has been designated doing experiments in Demirtaş Breaking Plants.Moreover, according to the figures fallen out at the end of these experiments, the lees graphs have been drawn within the thesis. The following graph has been drawn according to all the data obtained from the performed experiments. The graphs have been drawn by adding up all the figures which have come out at the end of the experiments. The experiments have been done calculating 20 units of trucks. The tonnage of each truck has been shown cumulative (by adding each one up) in detail in the graphs. The lees amount is changed according to the performed experiments.According to the results of the experiments done:1. Before being broken: In this experiment, the difference between the lees amount of the material which is sifted on the feeder grates with the lees amount of the material taken from the quarry has been determined. The method of doing this experiment: Material from a space of 5 m³ is taken from the quarry after the explosion and sifted through 8 mm sifted. According to this performed experiment, the amount of the material passed through 8 mm sifted has been designated. The difference between amount of the lees which comes out from the feeder grates and the one which is sifted after taking from te quarry has been found to be 32.563 (? % 3.26) kg.2. After being broken: The lees amount in the Demirtaş Stone Quarry which come out has been determined according to the tonnage. The lees amount which comes out in the Demirtaş Stone Quarry has been found to be 120.047 kg. That is, 120.047 kg ( ? % 12.05) out of 1 ton material which is brought to be broken has been found to be separated as the lees (waste material).In conclusion, the lees amount (Explosion+Breaking+Grinding) comes from one ton unsorted stone is 120.047 kg ( ? % 12.05). Furthermore, the lees which come out just at the result of the explosions without the Breaking+Grinding in the Demirtaş Quarry has been found to be 3,26% according to the measurement made.