Dış manyetik alanda 3d ve 4d grubu geçiş elementlerinin K tabakası x-ışını şiddet oranı ve emisyon çizgileri üzerine kimyasal etkilerin araştırılması
Effect of the chemical combination on x-ray intensity ratios and line shapes of some 3d and 4d compounds in an external magnetic fiel
- Tez No: 238019
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KURUCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada K tabakası x-ışını şiddet oranı ve emisyon çizgi şekilleri (yarı maksimumdaki tam genişlik (FWHM), pik merkezi, asimetri indeksi, vb.) üzerine dış manyetik alan ve kimyasal yapı etkileri, diyamanyetik, ferromanyatik, antiferromanyetik ve paramanyetik elementler kullanılarak incelenmiştir. 3d ve 4d geçiş elementleri (Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Y, Zr, Nb, Mo, Ru, Pd and Sn) ve bileşiklerinde K? ve Kß1,2 emisyon çizgilerinin belirlenmesinde Si(Li) dedektörü, uyarmada ise 109Cd kaynağın 22,69 keV enerjili x-ışınları ve 241Am kaynağından yayınlanan 59,5 keV enerjili ?-ışınları kullanılmıştır. Manyetik alanın artan değerleri ile birlikte enerji değerlerinde kaymalar ve çizgi şekillerindeki değişimlerin yanı sıra şiddet oranı değerlerinde de sistematik azalmalar gözlenmiştir. Ayrıca, koordinasyon ve oksidasyon sayısı, 3d ve 4d'deki elektron sayısı, tetrahedral, oktohedral gibi kimyasal yapısı, bağ uzunluğu ve bağ çeşidi gibi parametrelerdeki değişimle K x-ışını geçişlerinde değişimlere rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a systematic study of the relative x-ray intensity ratios K series lines and line shape was made on compounds of diamagnetic, ferromagnetic, antiferromagnetic and paramagnetic elements to examine the influence of an external magnetic field and chemical composition. The K? and Kß1,2 emission spectra of 3d and 4d transition elements (Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Y, Zr, Nb, Mo, Ru, Pd and Sn) and their compounds were measured by using a Si(Li) solid state detector. The samples were excited by 22,69 keV x-rays emitted from a 109Cd radioisotope source and 59,5 keV ?-rays emitted from 241Am radioisotope source. Energy shifts, variations in line shapes and systematic decreases in intensity ratio values has been observed in high values of external magnetic field. Besides, when the parameters such as; coordination and oxidation number, number of electrons in 3d and 4d, chemical structure, bond length and bond type are changed, K x-ray transitions are changed too.