Bazı ilaçların insan eritrositlerinden saflaştırılan glukoz 6-fosfat dehidrogenaz ve 6-fosfoglukonat dehidrogenaz enzim aktiviteleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Determination of the effects of some drugs on activity of 6-phosphoglukonate dehydrogenase and glucose 6-phosphate dehydrogenase enzymes purified from human eryhtrocyte
- Tez No: 238037
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
İnsan eritrositlerinden elde edilen glukoz-6-fosfat dehidrogenaz (G6PD) ve 6-fosfo glukonat dehidrogenaz (6PGD) enzimleri üzerine bazı ilaçların inhibisyon etkileri araştırıldı. Bu amaçla önce eritrosit glukoz-6-fosfat dehidrogenaz ve 6-fosfo glukonat dehidrogenaz enzimleri afinite kromatografisi vasıtasıyla saflaştırıldı. Saflaştırma esnasında sıcaklık kontrol altında tutuldu (+4oC). Enzim aktiviteleri Beutler metotlarına göre spektrofotometrik olarak belirlendi. Bütün kinetik çalışmalarda bu metotlar kullanıldı. Bu çalışma kapsamında G6PD enziminin kinetik çalışmalarında toplam 25 ilaç çalışıldı. Bu ilaçlardan ketotifen, dakarbazin, tiyokolsikosid, meloksikam, metotreksat, furosemid, olanzapin, metilprednizolan asetat, parikalsitol, ritodrin HCI, gadobenat dimeglubin enzimi inhibe ederken; diğerleri inhibisyon etkisi göstermedi. 6PGD enziminin kinetik çalışmalarında toplam 23 ilaç çalışıldı. Bu ilaçlardan ketotifen, dakarbazin, meloksikam, furosemid, metotreksat, metoklopramid HCl, ritodrin HCl, gadopentetik asit enzimi inhibe ederken; diğerleri inhibisyon etkisi göstermedi. İnhibisyon etkisi gösteren ilaçlar için %Aktivite-[I] grafikleri çizilerek I50 değerleri bulundu. Ayrıca inhibisyon etkisi gösteren ilaçlar için Lineweaver-Burk grafikleri yardımıyla Ki sabitleri ve inhibisyon tipleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Inhibitory effects of some drugs on glucose 6-phosphate dehydrogenase (G6PD) and 6-phosphogluconate dehydrogenase (6PGD) enzymes from the erythrocytes of human have been investigated. For this purpose, at the begining, erythrocytes glucose 6-phosphate dehydrogenase and 6-phosphogluconate dehydrogenase were purified by affinity chromotography. Temperature of +4oC was maintained under control during the purification process. Enzymes activities were spectrophotometri cally determined with Beutler methods. These methods were applied in for all kinetic studies. In this study, 25 drugs were investigated with respect to inhibitory effect on G6PD. While the drugs such as; ketotifen, dacarbazine, tiyokolsikosid, meloxiam, metotrexate, furosemide, olanzapine, metilprednizolon acetat, paricalcitol, ritodrine HCI, gadobenat dimeglubin indicated inhibitory effects on the enzyme, other drugs did not show any inhibition on the enzyme. 23 drugs were investigated with respect to inhibitory effect on 6PGD. While the drugs such as; ketotifen, dacarbazine, meloxiam, furosemide, metotrexsate, metochloropramide HCl, ritodrine HCl, gadopentetic acid indicated inhibitory effects on the enzyme, other drugs did not show any inhibition on the enzyme. I50 values the drugs exhibiting inhibitory inhibition effects were determined by plotting Activity % vs [I]. In addition Ki constants and inhibition types for drugs indicating inhibitory effects were determined from Lineweaver - Burk plots.