Bazı antibiyotiklerin insan eritrositlerinden saflaştırılan 6-fosfoglukonat dehidrogenaz enzim aktivitesi üzerindeki etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effect of some antibiotics on human eryhrocyte 6-phosphogluconate dehydric genase enzyme activity
  1. Tez No: 156894
  2. Yazar: MEHMET AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURİ BAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
VI ÖZET BAZI ANTİBİYOTİKLERİN İNSAN ERİTROSİTLERİNDEN SAFLAŞTIRILAN 6-FOSFOGLUKONAT DEHİDROGENAZ ENZİM AKTİVİTESİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİN BELİRLENMESİ Bu çalışmada insan eritrosit 6-fosfoglukonat dehidrogenaz enzimi üzerine bazı antibiyotiklerin in vitro ve in vivo etkileri araştırıldı. Bu amaçla insan eritrosit 6- fosfoglukonat dehidrogenaz enzimi amonyum sülfat çöktürmesi, 2',5' ADP-Sepharose 4B Afinite ve Jel filtrasyon kromotografik yöntemleriyle saflaştırıldı. Saflaştırma % 50 verimle 725 kat gerçekleştirildi. Enzim aktivitesi Beutler metoduna göre ölçüldü. Netilmisin sülfat, sefepim, amikasin, isepamisin, kloramfenikol, seftazidim, teikoplanin, ampisilin, ofloksasin, levofloksasin, sefotaksim, penisilin g, gentamisin sülfat, siprofloksasin gibi bazı ilaçlar in vitro şartlarda enzim aktivitesini inhibe ederken, seftriakson, streptomisin sülfat ve meropenem ilaçlarının enzim aktivitesi üzerine herhangi bir etkisi gözlenmedi. Bu ilaçlar içerisinden sadece sefazolin sodyum in vitro şartlarda enzimi aktive etti. İnhibisyon etkisi gösteren ilaçların I50 değerleri belirlendi. Düşük I50 değerlerine sahip olan ilaçlar için (%50 inhibisyon oluşturan ilaç konsantrasyonu, netilmisin sülfat ve sefepim) in vivo çalışmalar sıçanlarda yapıldı (Spraque-Dawley). Netilmisin sülfat 15-mg/kg'lık bir dozda uygulandıktan 1., 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
vn SUMMARY DETERMINATION OF THE EFFECT OF SOME ANTIBIOTICS ON HUMAN ERYTHROCYTE 6-PHOSPHO GLUCONATE DEHYDROGENASE ENZYME ACTIVITY The in vitro and in vivo effects of some antibiotics on human erythrocytes 6- phospogluconate dehydrogenase were investigated in this study. Human erythrocyte 6- phosphogluconate dehydrogenase was purified with ammonium sulfate precipitation, 2',5' ADP-Sepharose 4B Affinity and Gel filtration chromatography. Purification of enzyme was obtained with a yield % 50 and 725 fold. The enzyme activity was determined by Beutler's method. Some antibiotics such as netilmicin sulfate, cefepime, amikacin, lsepamycin, kloramphenicol, ceftazidim, teicoplanin, ampicillin, ofloxacine, levofloxacine, cefotaxime, penicillin g, gentamicin sulphate, ciprofloxacine, inhibited the enzyme activity in in vitro conditions, decefin, streptomycin and meronem, have not any effects. Of these drugs, only cefozin activated the enzyme activity in in vitro conditions. The I50 values of the inhibiting antibiotics were determined. For the drags having low I50 values (drag concentrations which produce 50% inhibition, netilmicin sulfate and cefepime), in vivo studies were performed in rats (Spraque-Dawley).