Effects of some angiotensin converting enzyme-inhibitor drugs used for heart diseases on esterase activity of human carbonic anhydrase I and II
İnsan karbonik anhidraz I ve II'nin esteraz aktivitesi üzerine kalp hastalığında kullanılan bazı anjiyotensin dönüştürücü enzim-inhibitör ilaçlarının etkileri
  1. Tez No: 488165
  2. Yazar: MOHAMMED SALAH MALALLAH AL-TAMEEMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS NALBANTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kalp hastalıkları için kullanılan ACE inhibitörü ilaçlarının (Silazapril, Perindopril, Ramipril, Trandolapril ve Zofenopril kalsiyum) etkileri, insan eritrositlerinden Sepharose-4B-L-tyrosine-sulfanilamide afinite jeli kullanılarak saflaştırılan karbonik anhidraz I ve II'nin (hCA-I ve hCA-II) esteraz aktivitesi üzerine in vitro olarak araştırılmıştır. hCA-I, 704.35 EU/ mg protein spesifik aktivite ve % 67.5 verim ile 94.62 kat saflaştırıldı. hCA-II, 3500 EU/ mg protein spesifik aktivite ve % 54.69 verimle 470.19 kat saflaştırıldı. Daha sonra izoenzimlerin saflığı SDS-PAGE ile kontrol edildi. Bu ilaçların etkisi substrat olan p-nitrofenil asetatın hidrolizi ile oluşan ürünün 348 nm'de absorbansının okunmasıyla belirlendi. IC50 değerleri, % Aktivite-[İnhibitör] grafikleri çizilerek hesaplandı. Bu ilaçların IC50 değerleri, hCA-I esteraz aktivitesi için 0.090-0.26 μM, hCA-II esteraz aktivitesi için 0.195-0.201 μM arasındaydı. Bu ilaçların tümü hem hCA-I hem de hCA-II üzerinde inhibisyon etkisi gösterdi. Trandolapril ve Perindopril sırasıyla hCA-I ve hCA-II üzerinde en iyi inhibisyon etkisini gösterdi. Bu ilaçların hCA-I ve hCA-II ile etkileşimini anlamak için moleküler yerleştirme çalışmaları yapıldı. Bu ilaçların tümü, hCA-I ve hCA-II'nin bağlanma bölgesindeki amino asitler ile etkileşirken, sadece Zofenopril kalsiyum hCA-II'nin aktif bölgesinde H2O ile etkileşmektedir. Bu sonuçlar ışığında, bu ilaçların karbonik anhidraz üzerinde in vivo araştırmasının önemli olabileceği sonucuna varılabilir. Bu ilaçların kullanımı nedeniyle doku CO2 konsantrasyonu arttırılarak ve doku pH düşürülerek vasküler genişleme ve artmış kan akışı ortaya çıkabilir. Bu durum da, bu ilaçların kullanımı sırasında hastanın yeni bir hastalığın başlangıcından muzdarip olabileceği anlamına gelebilir.
Özet (Çeviri)
Effect of ACE-inhibitor drugs (Cilazapril, Perindopril, Ramipril, Trandolapril, and Zofenopril calcium) used for heart diseases were investigated in vitro on esterase activity of human carbonic anhydrase I and II (hCA-I and hCA-II) purified from human erythrocytes by using Sepharose-4B-L-tyrosine-sulfanilamide affinity gel. hCA-I was purified 94.62 fold with a specific activity of 704.35 EU/mg protein and 67.5 % yield, hCA-II was purified 470.19 fold with a specific activity of 3500 EU/mg protein and 54.69% yield. Afterwards purity of isozymes was controlled by SDS-PAGE. In order to determine the effect of these drugs, absorbances were determined at 348 nm by hydrolysis of p-nitrophenylacetate which is the substrate. IC50 values were calculated by drawing % Activity-[Inhibitor] graphs. IC50 values of these drugs were between 0.090 -0.226 µM for hCA-I esterase activity and between 0.195 -0.201 µM for hCA-II esterase activity. All of these drugs showed inhibition effect on both hCA-I and hCA-II. Trandolapril and Perindopril showed the best inhibition effect on hCA-I and hCA-II, respectively. Molecular docking studies were used in order to understand the interaction of these drugs with the domains of hCA-I and hCA-II. All of these drugs interact with amino acids in the binding pocket of hCA-I and hCA-II except Zofenopril calcium in case of hCA-II interacts with H2O in the active site. In the light of the results, it can be concluded that in vivo investigation of these drugs on carbonic anhydrase may be important. These drugs may be lead to increase tissue CO2 concentrations and lower tissue pH, resulting in vascular dilation and increased blood flow, which means that the patient could be suffering from the onset of a new disease during using these drugs.