Pipecuronium bromidein entübasyon süre ve kalitesinin araştırılması, isoflurane ve halothane ile etkileşimi
  1. Tez No: 23804
  2. Yazar: EBRU TAŞTAN(DEMİRCİOĞLU)
  3. Danışmanlar: DR. NEŞE AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Bu çalışmada yeni bir uzun etkili non depolarizan kas gevşetici pipecuronium bromide' in entübasyon dozunda kullanımı sonucu entübasyon süre ve kalitesi, volatil anesteziklerden isoflurane ve halothane ile etkileşimi araştırıldı. Çalışma 15-65 yaş arası ASA I- II grubunda toplam 45 hastada yapıldı. 15 hastaya kontrol grubu olarak fentanyl uygulanırken 15 hastaya halothane, 15 hastaya isoflurane uygulandı. Blok seviyesi ulnar sinire TOF uygulanarak kaydedildi. Sonuçta 0.08 mg/Kg dozunda pipecuronium'un entübasyon için süre ve kalite açısından ( 4 puanlı skala ile değerlendirildi) yeterli bir gevşeme sağladığı saptandı. Bu tek doz pipecuronium 'un entübasyonun yanısıra balans anestezi altında ( %65 N2O- % 35 O2) ara dozlarda analjezik ( fentanyl 0.003 - 0.005 mg/Kg) tekrarı ile veya volatil anestezikler (halothane % 0.5-1, isoflurane % 0.8- 1.5 ) ile birlikte kullanımı operasyon için ortalama 85 ± 33 dakikalık yeterli cerrahi gevşeme sağladı. Pipecuronium'un bu tek dozunda TOFun %60 oluş süresini İsoflurane'ın uzattığı, %80 oluş süresini ise özellikle isoflurane'ın çok daha belirgin olmak üzere hem isoflurane'ın hem de halothane'ın uzattığı saptandı. Volatil anestezikler kullanılırken uygulanan Pipecuronium bromide'in oluşturduğu bloğun monitorize edilmesinin önemli olduğu.böylece istenmeyen uzamış bloktan kaçınılabileceği sonucuna varıldı. 20
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, a new long acting non-depolarizing agent,Pipecuronium Bromide is used in intubation dosages and its effects are searched due to intubation time, its quality and interaction with isoflurane or halothane. The study is performed in ASA Class I- II, of either sex, ages ranged between 15 and 65 in a total of 45 patients. There were three groups ; halothane, isoflurane and control group with fentanyl. The blockade levels were registered according to TOF. An intubation dose of pipecuronium 0.08 mg/ kg provides a satisfactory relaxation as it is estimated with 4 point scale. This unique dose both in intubation and balanced anaesthesia ( 65 % N2O, 35 % O2 ) with little addition of fentanyl ( 0.003 - 0.005 mg/kg ) or with isoflurane (0.8 - 1.5 %) or halothane ( 0.5 - 1 % ) provided a satisfactory surgical relaxation for about 85 ± 33 minutes. It is made sure that this once dose of pipecuronium has prolonged the reversal of block 60 % in isoflurane group and reversal block 80 % in both isoflurane and halothane groups. This was more significant and clear at begining of the operation for isoflurane and later for halothane. While using pipecuronium bromide with volatile anaesthetics, to prevent prolonged blockade and its unlucky results, we must monitorize neuromuscular blocks. 21