Pipecuronium bromide ve pancuronium bromide'in nöromuskuler ve kardiovasküler sistem üzerine etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 30053
- Danışmanlar: DR. NURTEN ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Yapılan çalışmalarda, nondepolarizan kas gevşetici ajanlar olan pankuronyum ve pipekuronyum'un nöromuskuler ve kardiovasküler sistem üzerine farklı etki gösterdikleri bildirilmektedir. Biz de bu düşünceden yola çıkarak çalışmamızda; kısa sürede entübas- yona olanak sağlayan uzun cerrahi girişimlerde sık doz tekrarına gereksinim yaratmayan ve kardiovasküler sisteme yan etkisi en az olan ajanı seçmeyi amaçladık. ASA I-II kalsifikasyonunda 40 hastayı 20 kişilik 2 gruba ayırarak hastalan nöro muskuler ve kardiovasküler sistem yönünden monitörize ettik. Nöromuskuler sistem için periferik sinir stimülatörü, kardiovasküler sistem için noninvaziv kardiak monitör kullan dık. Pentotal+Halotan+N20/02 şeklinde anestezik ajanları standardize edip her iki grup hastanın kas gevşetici verilmeden önce ve sonraki dakikalarda kardiovasküler sistem cevaplarım kaydettik. Pipekuronyum ve pankuronyum'u 0.1 mg/kg dozda uyguladıktan sonra maksimal blok oluşma süresi ve klinik etki süresini belirledik. Elde edilen so nuçlan istatistiki olarak değerlendirdiğimizde; maksimal blok oluşma süresini pankuron- yum'da ortalama 251.7±52.7 saniye, pipekuronyum' da 188.4±40.3 saniye bulduk. Klinik etki süresini ise pankuronyum'da 67.8±21.4 dakika, pipekuronyum'da 96.9±37.1 dakika olarak tesbit ettik. Buna göre entübasyon koşullarının pipekuronyum'da daha erken sağ landığı ve daha uzun süreli kas gevşemesi yaptığı sonucuna vardık. İndüksiyon sonrası ve kas gevşetici verilmesinden 1., 3., 5., 7., 9., 11. ve 15. da kikalar sonrası kardiovasküler sistem bulgularım değerlendirdiğimizde ise pipekuronyum- 'la hemodinamiğin daha iyi korunduğunu ve entübasyon sırasında gelişen değişikliklerin daha kısa sürede düzeldiğini tesbit ettik. Elde ettiğimiz bu değerlere göre; hipertansiyon, taşikardi ve kardiak output'ta ani değişikliklerin riskli olduğu kardiak problemli hastaların uzun süren cerrahi girişimle rinde, entübasyon ve anestezi idamesi için pipekuronyum'un uygun bir kas gevşetici ajan olduğu kanısına vanldı. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the recent studies it's been stated that, non-depolarizing muscle relaxants, pan curonium and pipecuronium have different effects on the cardivascular system and neu romuscular system. In our study we've aimed to use the agents that enables the endo tracheal entubation in the shortest time; that doesn't creates a re-dosage frequently in long surgical procedures and has the niinimum adverse effects on the cardiovascular system; according to the those ideas. ASA I-It status 40 patients are randomly seperated in to 2 groups and neuromus cular and cardiovascular system are monitorized. A periferic nerve stimulator is used for neuromuscular system and a non-invasive cardiac monitor is used for cardiovascu lar system. Anestethic agents are standardized as Penthothal+Halothane+N20/02 and the cardiovascular system results are recorded before and after giving the muscle relaxants for both groups. After administering pipecuronium and pancuronium 0,1 mg/kg, the maximal block occurence time and clinical efficancy time are found. Maximal block occurence time found for pancuronium is 25 1,7 ±52,7 seconds and for pipecuronium is 188,4±40.3 seconds, in average. Clinical efficancy time is found 67,8 ±2 1,4 minutes for pancuronium and 96,9±37,1 minutes for pipecuronium. Therefore, we've seen in conclusion that, the entubation conditions are obtained earlier and muscle relaxant ef fect lasted longer with pipecuronium. After induction and administering muscle relaxants when we've evaluated cardio vascular system effects in the 1st., 3rd., 5th., 7th., 9th., 11th. and 15th. minutes we have found that the hemodinamics are more constantly saved and the alterations which take place at entubation are improved more rapidly. According to the data that we've obtained the patients who have cardiac problems and the rapid changes in cardiac output, hypertension and tachicardia are risks; for long procedures pipecuronium is found to be an appopriate muscle relaxant for the en tubation and for the maintainance of the anesthesia. 50 -