Kentiçi yolların yüzeysel drenajı ve Erzurum örneği
Surface drainage of urban streets and the example of Erzurum
- Tez No: 238041
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHİR GÖKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Su hayatın vazgeçilmez bir unsuru olmakla birlikte ulaşım yapılarında (yollar, demiryolları, havaalanları, vb.) kontrol altına alınamazsa önemli tehlikelere sebep olur. Suyun zararlı etkilerinden yolu korumak, yol bakım masraflarını azaltmak, yolun hizmet ömrünü artırmak ve trafiğin güvenli sınırlar içinde seyretmesini sağlamak için etkili bir drenaj sistemine ihtiyaç vardır.Bu çalışmada; Kentiçi yolların yüzeysel drenajı hakkında genel bilgi verilerek şehrin muhtelif yerlerinde bulunan bazı ana caddeler, yüzeysel drenaj açısından incelenmiştir. Örnek olarak alınan yolların yağmursuyu drenaj girişlerinin yeterli olup olmadığı gözlemlenerek yolun mevcut hali için, yağmursuyu drenaj giriş yerlerinin ara mesafeleri hesaplanarak şehir planı üzerine yerleştirilmiştir.Giriş bölümünde konuyla alakalı olarak gerekli bilgiler verildikten sonra, kaynak özetleri bölümünde konuyla ilgili yapılmış olan çalışmalar özetlenmiştir. Materyal ve Yöntem kısmında, Erzurum İli şehir merkezinde bulunan bazı yollar örnek olarak alınmış ve bu yollar yağmursuyu drenajı açısından incelenmiştir. Rasyonel ve Manning formüllerinden yararlanarak yola düşen su miktarı ve oluğun taşıdığı su kapasitesi hesaplandıktan sonra, karayollarının kullanmış olduğu tip ızgaralara göre ızgaralı yağmursuyu girişlerinin ara mesafeleri bulunarak şehir planı üzerinde gösterilmiştir. Araştırma bulguları ve tartışma bölümünde, drenaj hesapları sonucunda bulunan yağmursuyu girişleri mevcut yoldaki yağmursuyu girişleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar ve öneriler bölümünde ise, tez çalışmasında elde edilen sonuçlar özlü bir şekilde belirtilerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Whereas water is an indispensable element of life, it will be the cause of grave dangers if it is not brought under control in the transportation systems (roads, railroads, airports etc.). An efficient drainage system is necessary to protect roads from the destructive effects of water, to decrease the cost of road maintenance, prolong the function period of the road and ensure that traffic can be conducted within safe boundaries.In this work main roads in various areas of the city have been studied from the point of view of surface drainage and in addition general information about the surface drainage of urban streets will be given. In order to analyze whether the stormwater drainage inlets of the chosen samples of roads are sufficient, the distance between the stormwater drainages which is present in the roads is calculated and inserted into the plan of the city.After giving the necessary information relevant for the subject in the introduction, a summary of the studies relevant for the subject found in the section of source summaries is given. In the section of Materials and Procedures some roads found in the city center of the Erzurum province have been chosen as samples and studied from the point of view of stormwater drainage. After using the Rational and Manning formulas to calculate the amount of water falling on the road and the water carrying capacity of the gutters, the distance between the grate rainwater inlets of the type of grates which are used by the General Directorate of Highways is found and shown on the plan of the city. In the section of research results and discussion the stormwater inlets found by calculation is compared with the present stormwater inlets found in the roads. In the section of conclusions and recommendations the recommendations resulting from the conclusions of the work of the thesis are offered in a concise manner.