Bulanık hedef programlama yaklaşımı ve tedarikçi seçimi problemine uygulanması
Fuzzy goal programming approach and application in supplier selection problem
  1. Tez No: 238046
  2. Yazar: BELGİN ERANIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ALADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tedarikçi seçimi günümüz dünyasında firmalar için kritik öneme sahip olan tedarik zinciri yönetiminin önemli bir unsurudur. Tedarikçi seçimi problemi, birbiri ile çelişen birden fazla hedefin bulunması yönünden çok amaçlı bir karar problemi olarak incelenmektedir. Bu hedefler için erişim düzeyleri çoğu zaman kesin olarak bilinememekte ve kesin olmayan (bulanık olan) ifadeler ile belirtilmektedir. İfadelerdeki bu belirsizlikler, bulanık kümelerde üyelik fonksiyonları ile ele alınabilmektedir. Yapılan çalışmada, farklı önem derecelerine ve bulanık erişim değerlerine sahip hedefler ile bulanık olmayan kısıtların yer aldığı bir bulanık hedef programlama modeli geliştirilerek, incelenen tedarikçi seçim problemine en uygun çözüm araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar mevcut durum ile karşılaştırıldığında, sadece bir hedef haricinde iyileşme sağlanmıştır. İyileşme sağlanamayan hedefin tercih önceliği yüksek olmadığı için tolere edilebilmektedir. Bu konu ile ilgili olarak farklı sayıdaki tedarikçinin, farklı sayıdaki ve çeşitteki kriterlere göre, birden fazla referans için değerlendirildiği çalışmaların yapılması ile farklı sonuçların yorumlanması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Supplier selection is an important item of supply chain management which has a critical important for companies in todays business world. Supplier selection problem is called a multi-objective decision problem due to the plural goals that conflict each other. Access levels of that goals are not known exactly most of the time and they usually specified in fuzzy expressions. These fuzzy expressions can be evaluated in fuzzy sets by membership functions. In this study, a fuzzy goal programming model that has fuzzy goals with different importance degrees and certain constraints is developed and the most appropriate solution is approached for the problem. When the results of the model are compaired with the present stuation, there is only one goal that does not have an improvement. But it can be tolerated because the importance of this goal is not high-level. Concerning this subject, different results can be obtained by changing the number of suppliers, number of evaluation criteria, number of part referances .