Bulanık hedef programlama yaklaşımı ile tedarikçi seçimi
A fuzzy goal programmıng approach for supplıer selectıon
- Tez No: 296941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAN ÇETİN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzün tedarik zinciri yönetimi anlayışında, tedarikçi seçimi firmalar için çok kritik bir süreçtir. Bu süreçte, karar vericilerin birbiriyle ters düşen birden çok amacı dikkate alması gerekmektedir. Bunu gerçekleştirmek için en sık kullanılan çok amaçlı karar destek tekniklerinden biri hedef programlama tekniğidir. Karar vericilerin karşılaştığı diğer bir problem ise iş dünyasındaki belirsizliklerdir. Bu problemin çözümü içinse bulanık mantıktan faydalanılmaktadır.Bu tez çalışmasında 7 farklı hedefin göz önüne alındığı bir tedarikçi seçim problemi için bir çok amaçlı bulanık hedef programlama yaklaşımı önerilmektedir. Modelde kullanılacak hedeflerin öncelik sıralamalarını belirlemek için analitik hiyerarşi prosesi kullanılmıştır. Geliştirilen model, örnek bir sayısal problem üzerinde uygulanarak GAMS programı ile çözüm elde edilmiş ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today?s conception of supply chain management, supplier selection is a very critical process. Decision makers have to consider multiple conflicting objectives while selecting suppliers. To achieve this, one of the most used multi objective decision support technique is goal programming. Another problem that decision makers faced with is the ambiguities in business world. Fuzzy logic utilizes for the solution of this problem.In this study, a multi objective fuzzy goal programming approach suggested to solve a supplier selection problem which 7 different objectives considered. Analytical hierarchy process is used to determine the preemption order of the goals. The developed model is implemented on a numerical example and a solution obtained by using GAMS software. At the end of the study, the results are evaluated.