Orta öğretim kurumlarındaki kimya öğretmenlerinin kimya öğretimindeki sorunlarının öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre tespiti (Erzurum ili örneği)
The determination of the chemistry teacher troubles facing in teaching chemistry in secondary education according to teacher and student opinions (Erzurum province example)
- Tez No: 238057
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAMİ CEYHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Erzurum ilinde orta öğretim kurumlarinda görev yapan kimya öğretmenlerinin sorunları tespit edilerek değerlendirilmeleri yapılmıştır. Veriler, literatürden de yararlanılarak daha önceden hazırlanan ve geliştirilen anket formlarının öğretmenlere ve öğrencilere uygulanması ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS paket programıyla analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, yüzde(%),p (anlamlılık) değeri ve frekans (f) dağılımları değerlendirilerek oluşturulmuştur. Analiz sonuçlarına göre öğretmenlerin büyük çoğunluğunun mesleklerini sevdiği ancak bazı zorluklar olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin sıklıkla, öğretim metotlarından yaygın olarak anlatım ve soru-cevap yöntemlerini kullandıklarını ortaya koymuştur. Ayrıca araç-gereç kullanımında yazı tahtası ağırlıklı olmak üzere defter ve kitabın da sıklıkla kullanıldığı görülmüştür. Gerek öğretim metotlarının kullanımı gerekse araç-gereç kullanımının yetersiz olduğu görülmüştür. Bu yetersizliklerin nedeni olarak da sürenin yetersiz oluşu, fiziki ortamın uygun olmayışı, sınıfların kalabalık olması, müfredat konularının çok olması, yeterli araç-gereç olmayışı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the troubles of the chemistry teachers at secondary Education at Erzurum province are determined and evaluated. Data have been acquired from the questionnaire, prepared and developed by making use of literature in advance, applied to the teachers and the students. The results were evaluated with the use SPSS programme. The results of analysis were constituted with the evaluation of percentage (%), p (significance) and frequency (f ) distribution.. Advices by using results of analyze are put into consideration to improve teaching abilities of teachers. The analysis results show that the great majority of the teachers are happy with their jobs but the results also show that they are facing some troubles. It is seen that, the teachers are regularly using the expression then questioning and answering techniques from the education methods. Besides, in using the equipments, the blackboard is using predominantly, also notebooks and books are using mostly. The deficiency of education methods and equipments usage was observed. The main reasons for this deficiencies defined as, the insufficient time, unsuitable environment, crowded classes, the quantity of curriculum subjects and insufficient equipments.