İnsan serum paraoksonaz enziminin saflaştırılması ve bazı ilaçların enzim aktivitesi üzerine etkilerinin araştırılması
Purification of human serum paraoxonase, investigation of inhibition or activation effect of some drugs on the enzyme
  1. Tez No: 238059
  2. Yazar: MEHMET MUSTAFA İŞGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ BEYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Paraoksonaz (EC 3.1.8.1; arildialkilfosfataz; PON) enzimi, insan serumundan saflaştırıldı. Saflaştırma; hemolizatın hazırlanması, amonyum sülfat çöktürmesi, iyon değişim kromatografisi ve jel filtrasyon kromatografisi yöntemleriyle yapıldı. Saflaştırılan enzimin verimi ve saflaştırma katsayısı sırasıyla % 41,5 ve 140,6 kat olarak bulundu.İnsan serum paraoksonaz enzim aktivitesi üzerine bazı kardiyovasküler ilaçların etkileri araştırıldı. İnhibisyon etkisi gösteren ilaçlardan digoksin, metoprolol tartrat, verapamil, amiodaron, dobutamin ve metil prednisolon için IC50 değerleri ve Ki sabitleri hesaplandı. İnsan serum paraoksonaz enzimi için IC50 değerleri sırayla 0,012 µM, 0,621 µM, 0,672 µM, 3,255 µM, 1,462 µM, 4,495 µM, 47,803 µM ve olarak hesaplandı ve Ki sabitleri de sırayla 0,035 µM, 1,115 µM, 1,188 µM, 3,104 µM, 5,427 µM, 10,702 µM ve 108,95 µM olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Paraoxonase [EC 3.1.8.1; aryldialkylphosphatase; PON] enzyme was purified from human serum. The purification was performed by preparation of hemolysate, ammonium sulphate precipitation, ion-exchange chromatography and gel filtration chromatography. For purified enzyme; yield and purification fold were obtained as %41,5 and 140,6 respectively.In addition, effects of some drugs on human serum Paraoxonase enzyme activity were investigated. IC50 values and Ki constants were calculated for the cardiovascular drugs diltiazem, digoxin, metylprednisolone, verapamil, metoprolol tartrate, dobutamine and amiodarone which show inhibition effects. IC50 values were calculate as 1.462 µM, 0.012 µM, 47.803 µM, 0.672 µM, 0.621 µM, 4.495 µM ve 3.255 µM respectively and Ki constants were found as 3.104 µM, 0.035 µM, 109 µM, 1.188 µM, 1.115 µM, 10.7 µM ve 5.427 µM for Human Serum Paraoxonase respectively.