İnsan PON1 enziminin saflaştırılması, manyetik kitosan nanopartikülleri üzerine immobilize edilmesi, metal hibrit nano yapılarının hazırlanması ve bazı ilaçların enzim sistemleri üzerine etkilerinin in vitro olarak araştırılması
Purification of PON1 enzyme, immobilization of pon1 enzyme on magnetic chitosan nanoparticles, preparation of metal hybrid nano structures and investigation of effects of some drugs on enzyme systems as in vitro
- Tez No: 498373
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRUNNİSA NADAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yaptığımız çalışmada; Paraoksonaz enzimi üçlü faz ayırma tekniğine (ÜFA) göre insan serumundan saflaştırıldı. Saflaştırma işlemi üç aşamada gerçekleştirildi. İlk olarak insan serumu, %60-80 amonyum sülfat doygunluğuna maruz bırakıldı. İkinci aşamada, elde edilen çökelek 3 mM Gilisin tamponunda (pH: 8.0) çözüldükten sonra sabit n-bütanol konsantrasyonunda 1.0:0.5, 1.0:1.0, 1.0:1.5, 1.0:2 oranlarında muamele edildi ve en yüksek aktivite 1.0:0.5 oranında tespit edildi. Üçüncü aşamada ise; birinci basamaktan elde edilen çökelek aynı tamponla çözüldükten sonra belirlenen n-bütanol oranı ile amonyum sülfatın %20, %25, %30, %35, %40, %45, %50 konsantrasyonlarında tekrar çöktürme işlemi yapıldı ve en yüksek aktivite %20 amonyum sülfat konsantrasyonunda belirlendi. Paraoksonaz (PON1) enzimi insan serumundan %76.4 verimle, 304.5 kat saflaştırıldı. Sonra, demir-manyetik kitosan nanopartikülleri hazırlandı ve paraoksonaz enzimini bu nanopartiküller üzerine kovalent olarak immobilize edildi. Bu yöntemde ilk olarak, kitosanın yüzeyi Fe3O4 nanopartikülleri ile kaplanarak manyetik hale getirildi. Daha sonra, glutaraldehit ara kolu bağlantısı ve kitosan moleküllerine kovalent olarak bağlandı. En son aşamada ise; Fe3O4-kitosan NP'leri üzerine PON1 enzimi L-glutaraldehit ara kolu üzerinden immobilize edildi. İmmobilize enzimin bağlanma yüzdesi %82.9 ve katalatik etkinliğinin artması ise %2.30 oranında olduğu belirlendi. Ardından, nano çiçek PON1-Ca2+ hibrit yapısı sentezlendi. Hibrit PON1 nano çiçeği tek adımlık bir yöntemle hazırlandı. Hibrit enzimin bağlanma yüzdesi ise %77.19 ve katalitik etkinliğin artması %26.4 olarak belirlendi. Elde edilen nano çiçek hibrit yapılarının toksisitesinin belirlenmesi amacıyla zebra balığı kullanıldı ve hibrit yapının herhangi bir toksisite göstermediği belirlendi. Ayrıca immobilize ve nano çiçek PON1 hibrit yapılarının karakterizasyonu için SEM, TEM, EDX, FT-IR ve XRD analizleri ayrı ayrı yapıldı. Daha sonra serbest, immobilize ve hibrit insan PON1 enziminin karakterizasyon (optimum pH, stabil pH, optimum sıcaklık, stabıle sıcaklık, Vmax, KM vd.) çalışmaları yapıldı ve katalitik etkinlikleri birbiriyle karşılaştırıldı. Çalışmanın son aşamasında ise; immobilize ve hibrit PON1 enzimlerinin aktiviteleri üzerine bazı ticari antilipit ilaçlarının (Valerik asit, Fenoksi – izobutirik asit, N-desmetil rosuvastatin) ve bazı antioksidan bileşiklerinin (Gallik asit, kuersetin, pirogallol, askorbik asit) etkileri araştırıldı. İnhibisyon kinetikleri (IC50 ve Ki değerleri) belirlendi.
Özet (Çeviri)
In our work; the paraoxonase enzyme was purified from human serum according to the triple phase separation technique (TPP). Purification was carried out in three steps: Firstly, the human serum was exposed to 60-80% ammonium sulfate saturation. Secondly, the obtained precipitate was treated with 1.0: 0.5, 1.0: 1.0, 1.0: 1.5, 1.0: 2 ratio at constant n-butanol concentration after dissolving in 3 mM glycine buffer (pH: 8.0) and the highest activity detected at 1.0: 0.5 serum:N-butanol. In the third phase; after the precipitate obtained from the previous step was dissolved in the same buffer, it was precipitated again at 20%, 25%, 30%, 35%, 40%, 45%, 50% of the ammonium sulfate ratios with the determined N-butanol ratio, and the highest activity was determined at 20% ammonium sulphate concentration. The paraoxonase (PON1) enzyme was purified 304.5 fold with 76.4% yield from human serum. Then, Iron-Magnetic Chitosan nanoparticles were prepared and the enzyme paraoxonase was covalently immobilized on these nanoparticles. In this method, first, the surface of chitosan was magnetized by coating with Fe3O4 nanoparticles. Then, the glutaraldehyde intermediate was covalently bound to the magnetic chitosan molecules. In the last stage; PON1 were immobilized on the Fe3O4-chitosan NPs throught the PON1 enzyme L-glutaraldehyde intermediate. The percent binding of the immobilized enzyme was determined to be 82.68% and the increase in catalytic activity to be 2.30%. Subsequently, the nano flower PON1-Ca2+ hybrid structure was synthesized. The hybrid PON1 nanoflower was prepared in a one-step procedure. The binding percentage of hybrid enzyme was determined as 88.49% and the increase of catalytic activity as 26.4%. The Zebrafish was used to determine the toxicity of theobtained nano-flower hybrid structure and it was determined that the hybrid construct did not exhibit any toxicity against zebra fish. In addition, SEM, TEM, EDX, FT-IR ve XRD analyzes were performed separately for the characterization of immobilized and nano-flower PON1 hybrid structures. Then, the characterization of free, immobilized and hybrid human PON1 enzymes (optimum pH, stable pH, optimum temperature, stable temperature, Vmax, KM etc) were carried out and their catalytic activities were compared with each other. In the last stage of the study; the effects of some antilipid drugs (Valeric acid, phenoxy – isobutyric acid, N-desmethyl rosuvastatin) and some antioxidant compounds (Gallic acid, Quercitin, Pyrogallol, Ascorbic acid) on the activities of immobilized and nano flower hybrid PON1 enzymes were investigated. Inhibition kinetics (IC50 and Ki values) were determined.