Avrupa Birliği giriş sürecinde Erzurum'da sivil toplum kuruluşları tarafından doğal kaynaklarla ilgili yürütülen projelerin değerlendirilmesi
Evaluation of the projects about natural resources carried out by non-governmental organizations in Erzurum in the European Union accession process
  1. Tez No: 238066
  2. Yazar: EMİNE OCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARİS KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma Avrupa birliği giriş sürecinde sivil toplum kuruluşlarının Erzurum'da doğal kaynaklarla ilgili gerçekleştirdiği bir kısım projelerin kurumlar ve toplum üzerindeki etkilerini belirlemek üzere gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı, Türkiye genelinde Avrupa Komisyonu tarafından uygulanan hibe programları veritabanından yararlanılarak Erzurum'un proje üretme kapasitesini ve başarısını değerlendirmek, Erzurum halkının sivil toplum algısını değerlendirmek ve bazı Avrupa Komisyonu destekli projelerden yola çıkarak projelerin kapasiteleri analiz edilmiştir. Bu amaçla bir AB Destekli Projelerin Sosyal Etki Değerlendirme Süreci Şeması (SED) oluşturulmuştur. SED'inde AB Destekli Hibe Programları, Erzurum ilinde uygulanan bazı projelerin değerlendirilmesi ve AB Destekli projelere toplumun yaklaşımının değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, öncelikle Merkezi Finans ve İhale Birimi ?Hibe Veritabanı? kullanılarak Türkiye geneli ve Erzurum büyüme merkezli hibe destekli projeler karşılaştırmalı olarak ortaya konulmuştur. Daha sonra Avrupa Birliği'nin sivil toplum sınıflandırmasından yola çıkılarak Erzurum halkının sivil toplum kuruluşları ve AB destekli projelere olan yaklaşımları analiz edilmiştir. Bu amaçla Erzurum halkını temsil etmesi için nüfusun 1/1000'ine karşılık gelen 400 kişi ile anket gerçekleştirilmiş ve Chi-Square testi ile analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda Türkiye genelinde 2009 yılına kadar imzalanan 2312 sözleşme için 286.171.457,95 Avro olduğu ve Erzurum ilinin tüm bu desteklerden 66 sözleşme ve %1,60'lık pay ile 4.567,836,80 Avro destek aldığı ve 9. sırada yer aldığı belirlenmiştir. Erzurum ilinin doğal kaynaklar odaklı sözleşme sayısının ise 18 ve destek miktarının ise 1.136,243,23 Avro olduğu anlaşılmıştır. Doğal kaynaklarla ilgili olarak Erzurum'da gerçekleşen projelerin daha çok tarımsal odaklı olduğu ve gelecekte ekoturizm, biyolojik çeşitlilik koruma gibi alanlara yönelebileceği anlaşılmaktadır. Yapılan analizler sonucunda bölge kenti olan Erzurum'un hibe desteklerinde yeterince yararlanamadığı ve bu açığın kapatılması için üniversite, dernekler, meslek odaları, birlikler ve kamu idaresi arasında proje hazırlama çalışmalarına ağırlık verilmesinin gerektiği sonucuna varılmıştır. Erzurum halkının sivil toplum algısında derneklerin %31,2'lik bir oranla ilk sırada geldiği, diğer kuruluşlarla ilgili olarak ise farkındalığın artırılması için eğitim, tanıtım gibi faaliyetlerin artırılmasının önemi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been done to determine the effects on institutions and society of some projects related to natural resources carried out by non-governmental organizations in Erzurum in the EU accession process. The purpose of the survey, through the grant program database implemented by the European Commission in Turkey-wide to evaluate production capacity and project success of Erzurum, to evaluate public perception of the civil society of Erzurum and have been analyzing the capacity of projects set out some projects supported by the European Commission. For this purpose, a Social Impact Assessment Process Scheme (SIA)of the EU supported projects have been established. At the SIA, EU supported grant programs, evaluating some of applied projects in Erzurum and evaluating of the society approach to EU supported projects were carried out. In this study, through to primarily the Central Finance and Contracts Unit“Grant Database”growth centered grant aided projects as a comparative were exhibited in Turkey and Erzurum. Then with the European Union's civil society categories, the people of Erzurum approaches to non-governmental organizations and EU supported projects were analyzed. For this purpose, survey was carried out with 400 people which 1/1000 of population to represent the people of Erzurum and were analyzed by Chi-Square test.At the result of the research for 2312 signed contracts have been received support 286,171,457.9 Euros until 2009 In Turkey and Erzurum province receives 4.567,836,80 Euros of all these supports with 66 contracts and %1.60 share and it has been identified in the ninth. The number of contract focused on natural resources of Erzurum province is 18 and it is understood that the amount of support is 1.136,243,23 Euros. The projects are more focused on agricultural with respect to natural resources carried out in Erzurum and in the future, the projects may lead to ecotourism, biological diversity conservation is understood. Result of analysis a city of the region Erzurum has not benefited sufficiently from the grant support and to close this gap between the universities, associations, professional chambers, associations and public administration the project preparation works should be given weight is concluded. The perception of civil society the people of Erzurum the associations are in the first with %31,2 rate, with other organizations regarding to increase awareness activities such as education and promotion of the increasing of the importance has emerged.