Sıcaklık ve açlık streslerinin aynalı sazan(Cyprinus carpio) yavrularındaki bazı hormonlar üzerine etkileri
The effects of temperature and starvation as stressors on some hormones of mirror carp (Cyprinus carpio) juveniles
  1. Tez No: 238067
  2. Yazar: GÖKHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY HİSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmanın amacı; sıcaklık ve açlık streslerinin aynalı sazan (Cyprinus carpio) yavrularının plazma kortisol, tiroid stimule edici hormon (TSH), triiodotironin (T3), trioksin (T4) ve prolaktin seviyesi üzerine etkilerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda dört farklı grup oluşturulmuştur. Bu grupların birincisinde su sıcaklığı 18oC'ye çıkarılarak balıklar yemlenirken, ikincisinde 18oC'de balıklar aç bırakılmıştır. Üçüncü grupta su sıcaklığı 6oC'ye düşürülüp balıklar yemlenmiş, dördüncü grupta ise su sıcaklığı 6oC olup balıklar aç bırakılmıştır. Hormon seviyeleri 45 günlük deneme periyodu içerisinde her 15 günde bir analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to examine the effects of temperature and starvation as stressors on the plasma cortisol, thyroid-stimulating hormone (TSH), triiodothyronine (T3), thyroxin hormone (T4) and prolactin level of mirror carp (Cyprinus carpio). Treatments were 18oC of water temperature and feeding; starvation; 6oC of water temperature and feeding; 6oC and starvation. The hormones levels were measured every two weeks for 6 weeks.