Avrupa Birliği hibe programlarının kalkınmakta olan yörelerdeki işletmelerin kapasitelerinin geliştirilmesi üzerindeki etkileri (Erzurum-Erzincan-Bayburt düzey II bölgesi örneği)
Effeciencies of Europian Union grants over improving capacity of smes in priority regions in development (sample of Erzurum-Erzincan Bayburt nuts II region )
  1. Tez No: 339868
  2. Yazar: ADEM GÜLTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DEMİRDÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Hibe programları işletmelerin kendi imkânlarıyla gerçekleştiremedikleri modernizasyon faaliyetlerini gerçekleştirmeleri ve küresel pazara entegre olabilecek düzeye gelmeleri için önemli bir fırsat niteliğindedir.Hibe programları, yararlanıcının kendi ihtiyaçları doğrultusunda desteklenmesini öngören rasyonel ve etkin destekleme stratejileridir. İşletmelerin basmakalıp, rutin destekler ya da şarta dayalı olmayan doğrudan finansman mekanizmalarıyla desteklenmesi işletmelerde optimal verimlilik oluşturamamakta ve kaynakların israfına neden olmaktadır.Avrupa Birliği ile ülkemizde yaygınlaşan hibe programlarının oluşturduğu verim, Türkiye'deki destekleme ve geliştirme mekanizmalarına sahip kurum ve kuruluşlar içinde örnek teşkil etmiş ve ulusal kaynaklı hibe programları her geçen gün artarak devam etmektedir. Ulusal bütçeden bu tür programlara daha fazla pay ayrılması, programların daha az bürokrasi ve daha verimli olarak gerçekleştirilmesi, bölgesel ve sektörel potansiyeller ön plana çıkarılarak bölgesel kalkınma ve eşitsizliklerin azaltılmasına yönelik programlara ağırlık verilmesi ülkemizin Avrupa Birliğine giriş sürecinde gerçekleştirmesi gereken önemli yükümlülükler olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The grant programmes are important opportunities for the enterprises that can not improve themselves to a level of modernisation and entegrating themselves to the global market on their own.The grant programmes are rational and effective strategies that anticipate supporting the beneficiaries in terms of their needs. Supporting the enterprises with the formulaic and routine supports or with the direct financing mechanisms that are not conditional do not provide optimal fertility and they cannot make use of their financial recources properly.The widespreading achivement that is made by the grant programmes in EU and our country has been serving as an expamle in the national associations and installations having the mechanisms of supporting and developing; and the national sourced grant programmes are continuing increasingly day by day. This is an important obligation of Turkish government to appropriate more funds for these programmes, to decrease the obstacles caused by the red tape, and to prioritize regional and sectoral potentials.