Lineer hiperbolik bir problemde final kriterinden kaynak terimlerinin eşzamanlı belirlenmesi
Simultaneous determination of source terms from final criteria in a linear hyperbolic problem
  1. Tez No: 238070
  2. Yazar: TURGUT YELOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SUBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde hiperbolik bir problem için verilen final kriterinden kaynak terimlerinin belirlenmesi problemi ele alınmaktadır. İlk bölümde hiperbolik problemler için ters problemler hakkında genel bir giriş yapıldıktan sonra, ikinci bölümde tezde kullanılan bazı matematiksel kavramlara yer verilmektedir. Sonraki bölümde incelenen hiperbolik ters problemin ifadesi ele alınmaktadır. Ele alınan bu problemde belirlenmek istenen kaynak terimleri denklemin sağ tarafındaki ve başlangıç şartındaki fonksiyonlardır. Takip eden bölümde incelenen problem için genelleştirilmiş çözüm elde edilmektedir. Son bölümde ise sırasıyla ters problemin çözümünün varlığı, eşlenik sınır değer probleminin elde edilmesi, fonksiyonelin Frechet türevi ve minimalleştirilebilmesi için gerek ve yeter şart, gradyenin Lipschitz sürekliliği ve monoton iterasyon işlemleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, simultaneous determination of source terms from final criteria has been investigated in a hyperbolic problem. In the first chapter, after giving a general introduction about inverse problems for hyperbolic problems, in the second chapter some basic mathematical concepts used in this thesis are presented. In the next chapter, the statement of inverse hyperbolic problem in the considered problem is studied. In the considered problem, the source terms to be determined are the functions in the right hand side and in the initial condition of the equation. In the following, the generalized solution about the considered problem is obtained. Finally, the existence of the solution of the inverse problem, obtaining the conjugate boundary value problem, the Frechet derivative and the necessary and sufficient condition for minimum of the functional, Lipschitz continuity and monotone iterative scheme of the gradient are investigated, respectively.