Zamana bağlı bir lazer ısı kaynağı ile yarı sonsuz fonksiyonel dereceli bir cismin hiperbolik ısı iletiminin yarı-analitik çözümü
Semi analytical solution of hyperbolic heat conduction of a semi-infinite functionally graded body with a time dependentlaser heat source
- Tez No: 791874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ YARIMPABUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, zamana bağlı bir lazer ısı kaynağının etkisi altında yalıtılmış yarı-sonsuz fonksiyonel olarak derecelendirilmiş cismin hiperbolik ısı iletimi yarı-analitik olarak çözülmüştür. Sabit olduğu düşünülen termal gevşeme parametresi dışında, cismin malzeme özelliklerinin eksenel yönde kuvvet kuralı ile değiştiği varsayılmaktadır. Bu koşullar, doğrusal homojen olmayan bir kısmi diferansiyel denklem üretir. Laplace dönüşümü ile problemin zaman yönündeki bağımlılığı ortadan kaldırılarak adi diferansiyel denkleme dönüştürülür. Daha sonra bu adi diferansiyel denklem Laplace uzayında analitik olarak çözüldükten sonra, nihai sonuçların zaman uzayındaki değerleri modifiye edilmiş Durbin yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen çözümün doğruluğunu test etmek için Pseudospektral Chebyshev Yöntemi ile aynı problem çözülüp, şekil üzerinde karşılaştırma yapılmıştır. Üç farklı lazer ısı kaynağı için: sabit güç kaynağı, anlık kaynak ve lazer darbesi, fonksiyonel derecelendirilmiş ile homojen malzemenin sıcaklık dağılımları grafikler üzerinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the hyperbolic heat conduction of a semi-infinite functionally graded body isolated under the effect of a time dependent laser heat source is solved semi-analytically. Except for the thermal relaxation parameter, which is considered to be constant, it is assumed that the material properties of the body change with the force rule in the axial direction. These conditions produce a linear non-homogeneous partial differential equation. It is converted into ordinary differential equation by removing the dependence of the problem in the direction of time with Laplace transform. Then, after this ordinary differential equation is solved analytically in Laplace space, the values of the final results in time space are obtained using the modified Durbin method. To test the accuracy of the solution obtained, the same problem is solved and compared with the Pseudospectral Chebyshev Method. For three different laser heat sources: constant strength source, instantaneous source and laser pulse, temperature distributions of functional graded and homogeneous material are discussed on graphs.