Rasyona ilave edilen kanola yağı ve vitamin C'nin yumurta tavuklarında performans, yumurta kalitesi ve raf ömrü üzerine etkisi
The effects of canola oil and vitamin C included ration of laying hens on performance, quality parameters and shelf life of egg
- Tez No: 238075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT KARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Arastırma ve Uygulama Çiftliğinin Tavukçuluk Subesinde90 gün süreyle yürütülen bu çalısmada, 40 haftalık yasta, 72 adet Lohmann ırkı beyaz yumurtacıtavukların rasyonlarına %0 kanola yağı ve vitamin C (grup I: kontrol), %4 kanola yağı (grupII), 200 mg/kg vitamin C (grup III) ve %4 kanola yağı+200 mg/kg vitamin C (grup IV) ilaveedilmek suretiyle 4 farklı rasyon olusturulmustur. Hazırlanan rasyonların yumurta tavuklarındaperformans, yumurta kalite özellikleri ve TBARS değerleri üzerine etkileri arastırılmıstır.Arastırma, tesadüf parselleri deneme planına göre düzenlenmistir. Deneme süresince yem vesu ad libitum olarak verilmistir.Deneme sonunda kontrol (I), %4 kanola yağı (II), vitamin C (III), %4 kanola+vitamin C (IV) ilebeslenen gruplarda, günlük yem tüketimi sırasıyla 103, 107, 103, 96 gr; yemden yararlanmaoranları (kg yem/kg yumurta) 2.57, 2.55, 2.25 ve 2.59 olarak saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, a total 72 Lohmann white layer hens, 40 wk of age, reared at the Research and Application Farm of Agricultural Faculty of Atatürk University were allocated four dietary treatments. Experimental groups were composed by adding 0% canola oil and vitamin C (Group I: control), 4% canola oil (Group II), 200 mg/kg vitamin C (Group III) and 4% canola oil+200 mg/kg vitamin C (Group IV) to basal rations. The effects of rations on performance, quality parameters and shelf life of egg of laying hens were investigated for 90 days. The research was carried out in a completely randomized experimental design. The feeds and water were submitted as ad libitum.At the end of the trial, the daily feed consumptions of experimental groups (I, II, III and IV) were 103, 107, 103, 96 g; and feed efficiency (kg feed/kg egg) were 2.57, 2.55, 2.25 and 2.59, respectively.