Klasik batı müziğinin esmer sığırlarda süt verimi, süt bileşenleri günlük davranış ve sağım öncesi davranış özellikleri üzerine etkisi
The effect of classical music on milk production, milk components, daily behaviour and pre-milking behavioural characteristics of brown swiss cows
- Tez No: 238076
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ TÜZEMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı Esmer ırk ineklerin süt verimi, süt bileşenleri, günlük davranış ve sağım öncesi davranış özellikleri üzerinde klasik batı müziğinin etkisini belirlemektir. Çalışmada 60 baş Esmer ırkı inek kullanılmıştır. İnekler 10'arlı 6 gruba ayrılmış ve 3 grup müzik 3 grup kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Klasik müzik ineklere hergün sabah ve akşam sağımları esnasında sağım odasında dinletilmiştir. Denemede özel bir besleme programı uygulanmamıştır. Sabah, akşam, toplam süt verimi, sağım süresi, süt akış hızı, % yağ ve % kuru madde incelenen verim özellikleridir. Ondört kameradan oluşan sistemle günlük davranış aktiviteleri 24 saat süreyle kaydedilmiş ve izlenmiştir. Günlük davranışlarda beslenme, ayakta durma-ruminasyon, oturma-ruminasyon ve uyuma davranışlarının süreleri incelenmiş ve sağımı bekleme davranışına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of classical music on milk production, milk components, milking behaviour and daily behavioural characteristics of Brown Swiss cows. In this study, 60 Brown Swiss cows were divided into 6 groups, each consisted of ten cows, and 3 groups were allocated as music and the other 3 groups were allocated as control group. The cows were listened to the classical music during the milking every morning and evening in the milking room. Any special feeding program has not been applied on in this study. Morning and evening total milk production, milking duration, milk flow rate, % dry matter, % fat are the characteristics that have been investigated. Daily behavioral activities were both watched and recorded by a system with 14 cameras through 24 hours. Feeding, standing-rumination, sitting-numination of daily behaviours and sleeping duration were analyzed and the behavior of waiting for milking was observed.