Farklı zemin tiplerinin esmer ırkı buzağılarda büyüme, yemden yararlanma ve bazı davranış özellikleri üzerine etkileri
The effects of the different types of the floor on the growth feed efficiency and behavioural traits of brown swiss calves
- Tez No: 238074
- Danışmanlar: PROF. DR. METE YANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, 15 dişi ve 15 erkek Esmer ırkı buzağının büyüme, yemden yararlanma ve bazı davranış özellikleri üzerine farklı zemin tiplerinin (beton, ızgara ve kauçuk) etkileri araştırılmıştır. Kırk dokuz günde sütten kesilen buzağılara doğum ağırlıklarının % 8' i kadar süt verilmiştir. Beton, ızgara ve kauçuk zemin tiplerinde barındırılan buzağıların sırasıyla doğum ağırlıkları 35.10±1.81, 37.80±1.81 ve 39.10±1.81 kg; 6. ay ağırlıkları 122.90±4.76, 128.10±4.76 ve 124.70±4.76 kg olarak saptanmıştır. Doğum ? 6. ay arası dönemde 1 kg canlı ağırlık artışı için tüketilen toplam yem miktarları sırası ile 4.05±0.11, 4.02±0.11, 4.38±0.11 kg olarak saptanmıştır. Zemin tiplerinin çeşitli dönemlerdeki canlı ağırlıklar, ağırlık artışları ve yemden yararlanma özellikleri üzerine etkileri önemsiz bulunmuştur. Doğum ? 6.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different types of floor (concrete, slatted and rubber) on the growth, feed efficiency and behavioural traits of 15 female and 15 male Brown Swiss calves were investigated. Amount of milk given to the calves that were weaned at 49 days of age was 8% of their birth weight. Live weights at birth and 6 months of age were 35.10±1.81, 122.90±4.76 kg for the concrete floor; 37.80±1.81, 128.10±4.76 kg for the slatted floor; 39.10±1.81, 124.70±4.76 kg for the rubber floor. Total amounts of feed consumed per kg weight gain between birth and 6 months of ages were 4.05±0.11, 4.02±0.11 and 4.38±0.11 kg for the concrete, slatted and rubber floors respectively. It was found that the influences of the types of the floor on the live weights, weight gains and feed efficiencies were not significant.