Erzurum Ovası işlenen ve işlenmeyen tarım topraklarında yetiştirilen mısır (Zea mays L.) bitkisinin kuru madde miktarı ve mineral içeriğine organik gübrelemenin etkisi
The influence of organic fertilizer application on dry matter yield and mineral composition of corn grown on cultivated and uncultivated soils in Erzurum Plain soils
- Tez No: 238078
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma organik gübre ilavesinin Erzurum Ovası işlenen ve işlenmeyen tarım topraklarında yetiştirilen mısır bitkisinin kuru madde verimi, besin elementi içeriği ve besin elementi alımı üzerine etkisini belirlemek amacıyla planlanıp yürütülmüştür.Sera şartlarında tam şansa bağlı deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülen çalışmada deneme materyali olarak mısır (Zea mays.L.var Karadeniz yıldızı) bitkisi, çiftlik gübresi ve biofarm isimli organik gübreler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted for determining effect of organic fertilizers addition on the the corn plant dry matter yield, nutrient content and nutrient uptake grown on cutivated and uncultivated Erzurum plain soils.As experimental material, corn (Zea mays L.Var. Karadeniz Yildizi) plants and two organic manure (Biofarm and farmyard manure) were used according to completely randomised design whith three replications under glasshouse condition.