Erzurum şehir merkezindeki bazı kavşaklarda bitki (sarıçam, Pinus sylvestris) ve toprakların ağır metal (Fe, Cu, Zn, Mn, Cd, Pb ve Ni) kontaminasyon durumunun belirlenmesi
Determination of heavy metal (Fe, Cu, Zn, Mn, Cd, Pb and Ni) contamination status in roadcross sides plant (Pinus sylvestris) and soil in Erzurum centroom, Turkey
- Tez No: 238079
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Erzurum İli Şehir merkezinde trafik ve hava kirliliğinin yoğun olduğu 11 ayrı noktadan (Rektörlük, Üniversite Kavşağı, 100. Yıl Parkı, Üniversite Kavşağı-Cemal Gürsel Stadyum arası, Üniversite Kavşağı-Havuzbaşı arası, Havuzbaşı, Tebrizkapı, İstasyon (Migros), Gez, Günsazak (Yenişehir) ve Kayakyolu Kavşakları) Ağustos(2008) ayında toprak, Ocak ve Ağustos aylarında bitki (sarıçam, Pinus sylvesteris) örneği alınarak ağır metal kirliliği araştırılmıştır. Laboratuara getirilen bitki örnekleri, temizlenmeden kurutma dolabında sabit ağırlığa ulaşıncaya kadar kurutulduktan sonra ağır metal içerikleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, heavy metal contamination of soil and plant samples were collected from 11 sampling points (Rectorship, University Roadcross, 100. Yıl Parkı, between University Junction and Cemal Gürsel Stadium(Ilıca road), between University Roadcross and Havuzbaşı, Havuzbaşı, Tebrizkapı, İstasyon (Migros), Gez, Günsazak (Yenişehir) and Kayakyolu Roadcross) where there are always traffic jam and air pollution collected soil samples in August(2008), plant samples were taken two perriod (in August and January month ), which were carried into laboratory, were dried until they reached constant weight without cleaning then their heavy metal contents analyzied.