Nem içeriğine bağlı olarak bazı buğday çeşitlerinin fiziksel özelliklerinin belirlenmesi
Determination of physical properties of some wheat varieties as a function of moisture content
- Tez No: 238080
- Danışmanlar: PROF. DR. MAZHAR KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, ülkemizde yaygın olarak üretilen beş buğday çeşitlerinin (Pehlivan, Kızıltan-91, Çeşit-1252, Bayraktar-2000 ve Kırik) fiziksel özellikleri nem içeriğinin bir fonksiyonu olarak belirlenmiştir. Çalışma kapsamında; nem içeriği değişiminin bu tohumların fiziksel özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmış ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, buğday tohumlarının nem içeriklerinin artmasıyla birlikte uzunluk, genişlik, kalınlık, aritmetik ortalama çap, geometrik ortalama çap, küresellik, yüzey alanı, izdüşüm alanı, bin tane ağırlığı, tane hacmi, limit hızı, yığılma açısı ve dinamik sürtünme katsayısı değerleri artmıştır. Hacim ağırlığı, tane yoğunluğu, sıçrama katsayısı, kırılma kuvveti ve görünür esneklik modülü değerleri ise azalmıştır. Öte yandan tohumların gözeneklilik, deformasyon, kırılma enerjisi ve sertlik değerleri, genelde, nem içeriğine bağlı olarak düzenli bir değişim göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, several physical properties of five wheat varieties (Pehlivan, Kızıltan-91, Çeşit-1252, Bayraktar-2000 and Kırik) were determined as a function of moisture content. The effects of moisture content on physical properties of wheat varieties were evaluated and the results were statistically analyzed. The values of the length, width, thickness, arithmetic mean diameter, geometric mean diameter, unit mass, spherity, surface area, projected area, thousand seed mass, seed volume, terminal velocity, angle of repose and dynamic coefficient of friction of seeds increased as the moisture content increased. The values of bulk density, true density, coefficient of restitution, rupture force and apparent modulus of elasticity of seeds decreased as the moisture content increased. On the other hand, the values of porosity, deformation, energy absorbed and hardness of seeds have not generally shown regular variation depending on the moisture content.