Yeni bir ürün: tavuk rulo üretiminin yanıt yüzey yöntemiyle (RSM) optimizasyonu
A new product: The optimization of chicken roll production with response surface methodology (RSM)
  1. Tez No: 503514
  2. Yazar: BURÇİN GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KAYAARDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, yeni bir tüketime hazır tavuk eti ürünü olarak geliştirilen tavuk rulonun optimum kalite özelliklerini sağlayabilecek bir formülasyonunu oluşturmak amacıyla yanıt yüzey yöntemi (RSM) kullanılmıştır. Üç değişkenli ve merkez noktada 5 tekerrür olacak şekilde kullanıcı tanımlı deneme tasarımı uygulanmış ve tavuk ruloların içerdiği farklı ingrediyent miktarlarının örneklerin tekstür, renk ve pişirme kaybı özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Buğday unu (%4-%30), saf su (%30-%65) ve tavuk kıyması (%17-%50) oranları bağımsız değişken; sertlik, yapışkanlık, esneklik, bağlılık, sakızımsılık, çiğnenebilirlik, elastikiyet, L*, a*, b* renk değerleri ve pişirme kaybı yanıt olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, response surface methodology (RSM) was used for the purpose of create a formulation that could provide optimum quality characteristics of chicken roll developed as a new ready-to-eat chicken meat product. The user defined experimental design was implemented with three-variable and five replications in the center point, and the effects of the different amounts of ingredients that contained in the chicken rolls on the texture, color and cooking loss characteristics of the samples were investigated. Wheat flour (4%-30%), distilled water (30%-65%) and minced chicken (17%-50%) percentages were chosen as independent variables; hardness, adhesiveness, springiness, cohesiveness, gumminess, chewiness, resilience, L*, a*, b* color values and cooking loss were selected as the response.