Buğdayda (Triticum aestivum L.) su baskınına toleransta anaerobik genlerin markör olarak kullanılması
Use of anaerobic genes as markers for tolerance to waterlogging in wheat
- Tez No: 238082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL HALİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Ziraat, Biotechnology, Genetics, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Buğday insan beslenmesinde önemli bir tahıldır. Dünyada her yıl milyonlarca hektar tarım alanı su baskınlarına maruz kalmakta ve buğday tarımı bundan olumsuz etkilenmektedir. Su baskınına toleransta hangi genlerin etkili olduğu bilinse de bunların buğday ıslahında kullanımı sınırlı olmaktadır. Bu çalışmada düşük oksijen içeren ortamlarda tezahür olan genlerin su baskınına toleransta markör olarak kullanılma ve bunları SSR markörleriyle ilişkilendirme olanakları araştırılmıştır. Bu nedenle su baskınına tolerant Ducula-1 ve hassas Seri-82 ile hassas Doğankent ve tolerant Ducula-4 çeşitlerinin melezlerinden oluşturulan F2 populasyonlarında yapılan PCR çalışmalarında bu genlere ait 32 primer çiftinin %60'ı band üretebilmiştir. Ancak bu gen markörlerin dominant olması ve polimorfizm oranının bu hatlarda düşük olması nedeniyle bu gen parçalarından CAPS marker üretimi denenmiş ancak AluI, Tsp5091, AfaI, HaeIII kesim enzimlerinin denendiği bu sistemde polimorfizm elde edilememiştir. Aynı populasyonlar üzerinde kullanılan 109 SSR markörün de polimorfizm oranı %20 seviyelerinde bulunmuştur. Bu markörlerin düşük polimorfizm vermesinin başlıca sebepleri arasında kullanılan anaçların beklenenden yakın genetik yapıya sahip olması ve genlerin temel gen yapısında olması sayılabilir. Çalışmanın sonuçları su baskınına toleransla ilgili nicelik özellikli bölgeleri tespit etme açısından önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Wheat is an important cereal crop. Each year millions of hectars of agricultural area is subject to waterlogging and wheat cultivation has been negatively affected by it. Although it was known which genes was influenced by waterlogging, their use in wheat breeding has been limited. The objective of this study was to use those genes, which are expressed during low oxygen levels, as molecular markers and associate them with SSR markers. Fort his purpose, tolerant Ducula-1 and susceptible Seri-82 along with susceptible Doğankent and tolerant Ducula-4 F2 populations were used for PCR analyses and of the 32 primer pairs designed from those genes, 60% were able produce bands. Due to low polymorphism and dominant marker properties of those gene markers, CAPS marker system was exercised and restriction endonucleases such as AluI, Tsp5091, AfaI, and HaeIII were used but number of polymorphisms was not increased. On the same parents, 109 SSR markers were used and only 20% were found to be polymorphic. The reason for low polymorphism could be attributed to the similar genetic background of parents and housekeeping properties of the genes used as markers. The results of this study will be useful for determining QTLs related to waterlogiing tolerance.