Kuzey Doğu Anadolu bölgesinden toplanan 23 fasulye (Phaseolus vulgaris L.) genotipinin fenolojik ve morfolojik karakterizasyonu
Phenological and morphological chracterisation of 23 dry bean genotypes collected in North East Anatolia
  1. Tez No: 238083
  2. Yazar: BERRİN DUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK KANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi'nden toplanan 23 fasulye genotipinin fenolojik ve morfolojik karakterizasyonunu belirlemek amacıyla, 2008 yılında Erzurum tarla şartlarında yürütülmüştür. Bu amaçla, Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan illerde fasulye tarımının yapıldığı alanlarda bulunan seçilmiş köyler ziyaret edilerek kuru fasulye populasyonları toplanmıştır. Toplanan populasyonlar Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü tarafından karekterizasyon çalışmalarında değerlendirilmiştir. Karakterizasyona tabi tutulan genotipler 32 fenolojik ve morfolojik özellik bakımından karakterize edilmiştir. Ekimden sonra hava sıcaklığının düşük olması, sulamanın ardından aşırı yağışların görülmesi verimi olumsuz etkilemiştir. Araştırmada kullanılan genotipler arasında 303 ve 257 nolu genotipler yüksek verim, kalite ve erkencilik yönünden ümitvar bulunmuştur. Ayrıca; incelenen çeşitler ile tarla şartlarında denemelere ve seleksiyon çalışmalarına devam edilmelidir. Özellikle, tohum verimi açısından 257, 102, 254 ve 244 nolu genotipler ümit vaat etmektedir
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Erzurum field conditions in 2008 to determine phenological and morphological chracterisation of 23 dry bean genotypes collected in North East Anatolia. To this end, the provinces in the North East Anatolia region of the field bean farming in selected villages visited by population dry beans were collected. Collected population by Atatürk University Faculty of Agriculture Department of Field Crops were evaluated in the study by chracterisation. And morphological features are subject chracterisation terms phenological genotype 32 has been characterized. After the planting low air temperature, excessive rainfall after irrigation efficiency is seen to have a negative affect. 303 and 257 number genotypes was promising for earliness, quality and high yields. Also, the kind of review with experiment in field conditions and selection studies should continue. In particular, in terms of seed yield 257, 102, 254 and 244 number genotypes are promising.