Üç boyutlu sanal materyallerin öğretmen adaylarının bilgisayar dersindeki başarılarına ve bilgisayar destekli öğretime yönelik tutumlarına etkisi
The effect of 3D virtual materials on the success of teacher candidates in the course of computer and their attitude towards computer-assisted teaching
  1. Tez No: 238093
  2. Yazar: ESRA TELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma ile 3 boyutlu sanal materyallerin öğretmen adaylarının bilgisayar dersindeki başarılarına ve bilgisayar destekli öğretime yönelik tutumlarına etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçla bilgisayar donanımı konusu içerisinde anlatılabilecek bazı üç boyutlu materyaller geliştirilmiş ve bu materyallerin de içinde bulunduğu konuyu anlatan bir web sayfası düzenlenmiştir.Araştırma yöntemi olarak yarı-deneysel ön-test son-test kontrol gruplu araştırma deseni kullanılmıştır. Deney grubu olarak seçilen gruba bilgisayar donanımı dersi öğretim elemanı tarafından 3 boyutlu materyallerle desteklenen donanım konulu web sayfası yardımıyla anlatılmıştır. Kontrol grubuna ise konu aynı web sayfası aracılığı ile sadece 3 boyutlu sanal materyaller olmadan anlatılmıştır.Anlatım sürecinin öncesinde ve sonrasında öğretmen adaylarına bilgisayar donanımı konulu başarı testi ve bilgisayar destekli öğretime yönelik tutum testi değiştirilmeden uygulanmıştır.Araştırmadan elde edilen veriler sonucunda, 3 boyutlu sanal materyallerin bulunduğu web sayfası yardımı ile öğrenen öğretmen adaylarının süreç sonunda 3 boyutlu materyaller olmadan aynı web sayfasıyla öğrenen adaylara oranla daha başarılı oldukları tespit edilmiştir. Ancak 3 boyut etkisinin öğretmen adaylarının bilgisayar destekli öğretime yönelik tutumlarında bir değişiklik meydana getirmediği sonucu ortaya çıkmıştır. Aynı şekilde adayların başarıları ve tutumları da cinsiyetlerine göre farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to determine the effects of 3D virtual materials on the success of teacher candidates in the course of computer and their attitudes towards computer-assisted teaching. For this reason, some 3D materials that can be dealt within the subject of computer hardware and a web page that cover that subject and include those materials are generated.As research method, the quasi-experimental research pattern with pre-test final-test control group is used. The experimental group are lectured the course of computer hardware via the 3D materials supported hardware themed web page. As for the control group, the topic is lectured via the same web page but without the 3D virtual materials.Both before and after the lecture process, a computer hardware themed success test and an attitude test towards computer-assisted teaching are conducted on teacher candidates.As a consequence of the data gathered from the research, it is founded out that the teacher candidates that learn via the web page including 3D virtual materials are more successful than those learning via the same web page but without the 3D virtual materials at the end of the course. However, it is also determined that the effect of 3Ds does not cause any difference in the attitudes of teacher candidates towards computer-assisted teaching. Similarly, the success and attitudes of the candidates does not differ from one another with regard to sex.