Taraklı'da geleneksel sivil mimaride kullanılan yapım teknikleri ve sadık özen evi restorasyon önerisi
Construction technics applied to civil architecture in tarakli and sadik ozen house restoration proposal
  1. Tez No: 238139
  2. Yazar: FERDİ SEYMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİDE SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İnsanoğlu var olduğundan beri barınma sorununu çeşitli yapısal çözümler üreterek çözmüştür. Zamanın ilerlemesiyle birlikte insanoğlu bulunduğu çağın teknolojisi ve çevresinin sunmuş olduğu malzemeyi kullanarak konut mimarisini geliştirmiştir.Anadolu toprakları, dünyada bilinen en eski yerleşim örneklerini barındırmaktadır. Farklı etnik ve kültürel toplulukların etkileriyle üretilmiş çeşitli konut mimarilerini bünyesinde barındırmaktadır. Anadolu konut mimarisinde ahşap, tarih boyunca vazgeçilmez ve günümüzde de geçerliliğini koruyan bir yapı malzemesi olmuştur. Ahşabın kullanımına, ormanlık alanların yoğun olarak bulunduğu bölgelerde sıkça rastlanmaktadır.Batı Karadeniz mimarisi ahşap yapı sanatının güzel örneklerini barındırmaktadır.Sakarya iline bağlı bulunan Taraklı, Batı Karadeniz mimarisini örnekleyen ilçelerimizden birisidir. Fakat Safranbolu veya Göynük kadar tanınmayan Taraklı'daki geleneksel mimari doku korunması gerekli olan özelliği ile günümüze kadar ulaşmıştır.Taraklı'da yapılan analiz çalışmalarında, ilçenin mimari karakteristik özellikleri tespit edilmiştir. Çalışmalarda 417 adet geleneksel yapı belirlenmiş; fotoğraflarla tespit edilmiştir. Bu yapıların 326 adedi özgün halini korumuştur. 10 adet yapı yapım sistemi ve malzeme açısından incelenmiştir. Yusufbey Mahallesi alt bölge olarak seçilmiş ve 20 adet yapının envanter fişi hazırlanmıştır. Ayrıca, Türbe Sokak ve Kadılar Sokak için mevcut durum silüetleri dijital ortamda çizilmiştir.Taraklı'nın geleneksel sivil mimari örneklerinden biri olan Sadık Özen evinin hasar durumu, çizim, yazı ve fotoğraflar ile belgelenmiştir. Yapının özgün durumuna ait izler ve yapı sahipleri ile yapılan görüşmeler sonucunda edinilen bilgiler dikkate alınarak restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlanmıştır.Taraklı`nın geleneksel mimari dokusunun gelecek nesillere aktarılabilmesi için özgün kimliklerinin korunarak yaşatılması, halkın ve kamu kurum ve kuruluşlarının bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Bu konuda Taraklı Belediyesi ve Türk Federasyon Vakfı tarafından kurulan Taraklı Restorasyon Eğitim Merkezi Atölyesi, Taraklı ve benzer durumda bulunan bölgeler için, eski eserleri koruma ve yaşatma açısından, örnek bir uygulamadır.
Özet (Çeviri)
Till the existance of mankind, human beings found various constructional solutions, for their shelter problem. With time, mankind advanced in residental architecture, using the technologfy of their time, and the materials of the environment.Anatolian land has known as the oldest settlement in the world. It holds various residental architectural works in its contexture. Wood, in Anatolian residental architecture is indespensable throughout the history, and still conserves its validity in the present time. Woodwork is intensively used in areas of greenwood areas.West Black Sea architecture holds appealing art crafts of woodwork. Taraklı, in Sakarya province, is an example for this context, but not known as much as Safranbolu or Goynuk. The traditional architectural buildings in Taraklı are preserved without any corruption till today.In analysis made in Taraklı, districts architectural specialities have been determined. During the studies, 417 traditional buildings have been appointed, and determined by photographs, 326 traditional buildings are conserved in their original occasion. Measured drawings of 10 buildings have been made, and examined in building system and materials angle. This work studies Taraklı?s traditional civil architecture technology. Yusufbey District have been chosen as a sub zone, and inventory of 20 buildings have been made. Furthermore, the actual silhouettes of Turbe Street and Kadılar Street have been digitally drawn.Sadık Ozen House, one example of Taraklı?s traditional architecture, has been analysed in damage condition, and documentaions have been made by architectural drawings, writings and photographs. The restitution propositions have been made by, tracing the original situation of the building, and interviews with the house holders.Transferring Taraklı?s traditional architectural histo to oncoming generations can be made by, preserving its natural identity and, consciousness in community and puplic foundations. In this matter, Atelier of Taraklı Restoration Educaiton Center, founded by Taraklı Municipality and Turkish Federation Foundation, is an exemplary administration for Taraklı, and districts in similiar conditions to live and preserve the old achievements.