Kentsel dış mekan kullanımlarının değişim ve dönüşüm bağlamında incalanmasi: Eskişehir kent merkezi
Analysing the use of external spaces in cities, from a change and transformation perspective: Eskişehir kent merkezi
  1. Tez No: 238167
  2. Yazar: GÜLŞAH ÖRS DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİDE ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsan; Var oluşundan itibaren doğaya karşı bir hayat mücadelesi vermiş, gereksinimlerini karşılamak için doğadan yararlanırken doğadan gelebilecek tehlikelere karşı da hep bir korunma yöntemi aramıştır. İnsanın doğayı tanıyarak, kendi yapabildiklerini faydalı hale getirmesi ile teknolojinin ilk temelleri atılmıştır. Kentlerin ortaya çıkışı; insanın dış etmenlere karşı birlikte mücadele etme olgusuna dayanmaktadır.Sanayileşme ile birlikte bir çekim merkezi olan kentlerde; kentleşme ve kırdan kente yoğun göç ile artan nüfus; kentlerde yaşayan nüfusun oranının da hızla artmasına neden olmuştur. Nüfus artışı, sanayileşme ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak sürekli değişime uğrayan kentlerde, insanların sosyal, fiziksel ve ruhsal yaşantılarını sağlıklı bir biçimde sürdürebilmeleri için gerekli en önemli kentsel öğelerden birisi olan dış mekânlar da değişime uğramışlardır.Bu çalışma kapsamında; Eskişehir kentinin tarihsel süreçteki kentsel gelişimi, kentsel dış mekân kullanımları ve değişimi irdelenmektedir. Kentin zaman içerisinde yaşadığı fiziksel, sosyal, mekânsal değişimler ile bu değişimlerin olumlu ve olumsuz etkileşimleri görsel verilerle birlikte incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the existence of the human kind, the human challenged the nature. He made use of the nature in order to satisfy his requirements, but always seeking methods to be protected from threats within the nature. Emergence of cities is based on the fact that the human kind aim to challenge the external factors together, while first foundations of technology were laid as the human kind knew nature and what he could do. The cities appearing by the time and improving technology has transformed the world into an irreversible process.Along with industrialization, urban areas have become centers of attraction. Due to urbanization and harder living conditions in rural areas, the population in the cities increased by the time. Based on population increase, industrialization and technological improvements, the cities have undergone a constant change, and the urban life and outdoor spaces are influenced by such changes. The outdoor spaces are the most important components required for sustaining of people their physical and moral lives.In this study, the urban development of Eskisehir city in the historical process, employment of outdoor spaces in cities and their changes are searched. In the end, the physical, social and spatial changes undergone by cities in the time, and the positive and negative interactions of such changes are examined along with visual data.